Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Brenna nie jest obecnie kurortem turystycznym”. Będzie inwestycja na Kotarzu?

Facebook Twitter

„Nie chcemy zabetonować Hali Jaworowej, ale chcemy rozwoju tej części gór” – odpowiadają na zarzuty kilku radnych gminy Brenna inwestorzy, którzy w planach mają budowę hotelu i wyciągów narciarskich na zboczu Kotarza w Brennej. W wiadomościach Radia 90 powracamy do kontrowersyjnej inwestycji w tej górskiej wsi.

Dwa lata temu gmina uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego. Dała zielone światło na część prac. „Dzięki temu można było zaprojektować pierwszą część budynku. Inwestycja już ruszyła” – mówi Radiu 90 Dariusz Gardener właściciel spółki realizującej zadanie. Ale na jednym obiekcie nie zamierza on poprzestać. Nie ukrywa, że chce zacząć od budowy hotelu, później ma przyjść czas na wyciąg narciarski. Jak zapewnia, wszystko ma odbywać się z poszanowaniem przepisów i przyrody.

Dariusz Gardener: Po zbadaniu zasobów Brennej doszliśmy do dosyć porażającego wniosku, że gmina kompletnie nie ma gdzie położyć turystów spać. Turysta jednodniowy, który przyjeżdża i wyjeżdża, jest twórcą korków i nie jest wartością w pełni wykorzystaną, wykorzystanym potencjałem. Stwierdziliśmy, że musimy ewidentnie zbudować bazę i poszerzać nasze działania o budowę i rozbudowę takiego głównego połączenia kolejką linową pomiędzy karczmą, która jest u podnóża góry Kotarz aż po sam szczyt, czyli pod samą halę Jaworową

fot. Słuchacz Radia 90

Najwięcej kontrowersji oprócz budynków, które mają powstać na hali, wzbudza temat drogi. Czy między Brenną a Szczyrkiem powstanie trasa przelotowa? Tego najbardziej obawiają się przeciwnicy całej inwestycji. Miałoby to doprowadzić do zakorkowania miejscowości a przede wszystkim wzmożonego ruchu kołowego. Zdaniem naszego rozmówcy droga, jeśli powstanie będzie tylko na potrzeby budowy i obsługi powstających obiektów oraz ruchu lokalnego.

Dariusz Gardener: Tak, to ma być droga dojazdowa i techniczna. My całą tę inwestycję planujemy na 10 lat, w związku z tym nie chcielibyśmy przez 10 lat, żeby mieszkańcy, którzy mieszkają u podnóża góry Kotarz, odczuwali dyskomfort transportu samochodowego, budowlanego, technicznego. W związku z tym odkryliśmy drogę, stwierdziliśmy, że niewielkim staraniem można ją wykorzystać dla celów technicznych a równolegle, gdy będą powstawały obiekty hotelowe na hali, można przewozić ludzi w kierunku Wisły, Szczyrku, Ustronia nie jeżdżąc głównym szlakiem drogi powiatowej przez sam środek Brennej, to oczywiście tworzyłoby gigantyczne korki. Naprawdę nie wiemy, skąd się bierze takie szerzenie informacji, że to ma być przejazd, to nie jest żaden przejazd, tylko dojazd i to techniczna droga.

fot. Słuchacz Radia 90

Jak dodaje, Brenna chcąc się rozwijać, musi postawić na turystykę, ale rozwój dadzą tylko nowe inwestycje.

Dariusz Gardener: Na jednym budynku przyszłości żadnej gminy się nie zbuduje i przedstawiliśmy wizję, co można zrobić, żeby gmina Brenna nie była zaściankiem okolicy, tylko żeby stała się równorzędnym partnerem Wisły, Ustronia, Szczyrku i innych kurortów turystycznych. Dzisiaj nie można powiedzieć, żeby Brenna była kurortem turystycznym wbrew temu, co próbuje mówić w sumie garstka radnych, przekonując wszystkich, że wszystko jest w porządku.

fot. Słuchacz Radia 90

Dzisiaj (16.05.) w Brennej ma odbyć się nadzwyczajna sesja poświęcona tej inwestycji i ewentualnym zmianom Studium Zagospodarowania Przestrzennego.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024