Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Brunatna woda w kranach, co można poradzić?

Facebook Twitter

Brązowa woda w kranie – takie przypadki niestety zdarzają się ciągle. W minionym tygodniu mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego znowu skarżyli się na kolor tego, co wypływa z rur.

Woda jest zdatna do picia, ma tylko zmienioną barwę

– tłumaczy Marek Chrószcz, prezes wodzisławskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nie zmienia to jednak faktu, że trudno myć się, a do tego pić wodę w takim kolorze. Skąd takie przypadki?

Takie sytuacje pojawiają się w lecie, kiedy w jednym momencie następuje bardzo duży rozbiór wody. Często, kiedy wielu mieszkańców napełnia wodą baseny

– dodaje Chrószcz.

Prezes wodzisławskiego PWiK Marek Chrószcz

Dokładnie to było widać w połowie czerwca, kiedy przez kilka dni mieszkańcy Wodzisławia i okolic zwracali uwagę na to, że woda nie jest przezroczysta. Ale i kilka dni temu zdarzały się przypadki, że na niektórych odcinkach sieci woda przybierała charakterystyczny, brunatny kolor.

Woda pochodzi z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, jeśli woda w tym kolorze się dostanie do sieci, niewiele możemy zrobić

– przyznaje Chrószcz.

A większa prędkość w rurach, powoduje wymywanie z niej osadów. Jak dodaje Chrószcz, wodociągi zapewniają dostawy do domów w wielkości średnio pół metra sześciennego na dzień. Napełniając baseny, jest to dziecięcio- a nawet dwudziestokrotnie więcej.

Więcej na ten temat powiemy też w kolejnym odcinku Eko Patrolu Radia 90, zapraszamy w sobotę po godzinie siódmej. Będzie też odpowiedź na pytanie, czy wodę można reklamować.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj