Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budowa idzie pełną parą. Drengowie stawiają średniowieczny gród [FOTO]

Facebook Twitter

"Zbuduj z nami średniowieczny gród". Pod takim hasłem spotkali się w sobotę (14.11.) Drengowie znad Górnej Odry, ich sympatycy oraz chętni ludzie do pomocy. Pracy mają sporo, ale też plany są konkretne. W Raciborzu powstaje nowa atrakcja turystyczna.

Jeśli jesteś mistrzem w operowaniu siekierą, łopatą lub ośnikiem to koniecznie musisz zmierzyć się z innymi w naszej rywalizacji! W sobotę (14.11.) na terenie Raciborskiego Grodu mierzyć się będziemy w takich konkurencjach jak: utwardzanie ścieżek, korowanie belek, ustawianie tymczasowego ogrodzenia na czas!

-czytamy na funpage’u Drengów.

Byliśmy w odwiedzinach u naszych rycerzy. Rafał Lincner „Iwar” przywitał nas w iście średniowiecznym stylu i stroju.

Rafał Lincner „Iwar”, Drengowie znad Górnej Odry

Radio 90: Iwar, co tu dzisiaj za wydarzenie, co się u Was dzieje?

Dzisiejszą akcję rozpoczęliśmy konkurencją sportową, czyli okorowanie bala na czas. Pierwsze dwa miejsca ex aequo zdobyli nasi drengowie. Mają oni już doświadczenie, ćwiczą praktycznie już od 1,5 miesiąca i są absolutnymi mistrzami. Ludzie przychodzą, patrzą, kibicują. Cieszymy się, że stanęła tablica informacyjna. Na tej tablicy, dość profesjonalnej ludzie mogą przeczytać, kim jesteśmy, czym się zajmujemy. Są tam też całkiem fajne zdjęcia z naszych wypraw. Inni nasi członkowie zajmują się od kilku godzin plantowaniem żwiru, dlatego, że tutaj w grodzie mamy problem z błotem, po deszczu zapadamy się po same kolana i żebyśmy wszyscy chodzili wygodnie, musimy rozrzucić kilka ton żwiru.

Radio 90: No właśnie, na jakim etapie jest budowa grodu?

Jesteśmy tak mniej więcej w 1/4 budowy. Ten projekt jest olbrzymi. Na razie mamy chatę międzysłupową, taką dość dużą, która jest naszą bazą, ale też pięknie wygląda i jest funkcjonalna. Stoi wieża, ale ją musimy i tak jeszcze remontować no i aktualnie walczymy z ogrodzeniem leśnym, ponieważ już za 1,5 tygodnia to miejsce stanie się wielkim placem budowy. Rozpoczynamy nad pierwszą częścią palisady. Palisada zostanie historycznie odtworzona. Te zawody dzisiejsze mają właśnie nam pomóc w tym, żeby ta palisada jak najszybciej stanęła.

Radio 90: W najbliższym czasie powstanie palisada, co jeszcze?

Oprócz palisady planujemy budowę studni z żurawiem i jeszcze dwie chaty nam się marzą, no ale jak to mówi jeden z drengów „Trostejn”- wszystko rozgrywa się o pieniądze.

Radio 90: Ostatnio macie ważny sukces na swoim koncie, staliście się właścicielami tego miejsca.

Tak, na najbliższą dekadę rządzimy tutaj – to oczywiście żart. Opiekujemy się tym miejscem i mamy zamiar je rozbudowywać. Zawsze powtarzamy, że gdyby nie sami raciborzanie to ta chata, by nie stanęła. Wspomogli nas gigantycznie i co nas cieszy, to także w dużej mierze młodzież nas wspomogła, kiedy było głosowanie na projekt obywatelski.

Radio 90: Ludzie chcą korzystać z Waszych atrakcji.

Proponujemy coś innego niż muzyka ze sceny i karuzele. Dzisiaj ludzie szukają jakiejś innej formy spędzania wspólnego czasu, trochę też połączonej z nauką, historią. Historii można posłuchać, ale kiedy można jej dotknąć to zupełnie inaczej działa, ludziom to się podoba, a my się z tego, jak najbardziej cieszymy.

Radio 90: Pomysłów macie sporo.

O właśnie, pomysłów mamy bardzo dużo, zapału – jak widać – również. Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni i liczymy na to, że już niedługo wszyscy będą mogli zobaczyć efekt naszej pracy i skorzystać z wielu imprez, jakie mamy zamiar organizować.

Przypomnijmy, średniowieczny gród budowany przez Drengów znad Górnej Odry powstaje przy wejściu do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu przy ulicy Markowickiej.

Zobacz nasze zdjęcia z sobotnich (14.11.) prac Drengów:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj