Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Budowa jednego z odcinków Drogi Głównej Południowej miała zakończyć się już pół roku temu!

Facebook Twitter

Wszystko wskazuje na to, że pierwszym odcinkiem obwodnicy w Jastrzębiu kierowcy pojadą dopiero wiosną. Firma, po krótkiej przerwie, wróciła na teren budowanej drogi. To odcinek od wiaduktu w Pawłowicach aż do skrzyżowania z ulicą Rybnicką.

Postęp prac widać też na drugim odcinku biegnącym przez Pochwacie i ulicę Długą, Połomską, za kopalnią Jas-Mos aż do ulicy Wodzisławskiej w Mszanie:

W tej chwili prace ziemne są mocno zaawansowane. Ta firma rozpoczęła inwestycję dość szeroko, czyli na całej długości odcinka, który tam liczy ponad cztery, czy pięć kilometrów. Sprzęt już tam pracuje. Oczywiście są to roboty ziemne – korytowanie, zagęszczanie gruntów nienośnych i tak dalej. To niestety wiąże się z utrudnieniami dla okolicznych mieszkańców, bo jednak ciężki sprzęt pracujący jest jakimś utrudnieniem, ale tak to niestety w tego typu pracach bywa.

– mówi Krzysztof Baradziej, zastępca prezydenta Jastrzębia. To część Drogi Głównej Południowej, która ma połączyć Pszczynę, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski i Racibórz.

Cała Droga Główna Południowa, jak dobrze, wiemy to jest odcinek Pszczyna-Racibórz, więc poszczególne odcinki są w różnym stopniu zaawansowane. Nasze są w trakcie realizacji. Odcinek pawłowicki jest podobno wpisany w budżecie Urzędu Marszałkowskiego, bo to Urząd Marszałkowski będzie wykonywał, a dalsza trasa do Raciborza, od Mszany, jest już w fazie projektowania, także jeszcze pewnie parę lat to potrwa, jeśli będzie finansowanie. Natomiast ten nasz odcinek, Głównej Południowej, już spełnił swoją funkcję komunikacyjną dla naszego miasta, ponieważ będzie naturalną obwodnicą i połączy – razem z odcinkiem pawłowickim, który jest wpisany w budżecie marszałka i też pewnie będzie realizowany – połączy nam drogę krajową, tak zwaną „wiślankę” z węzłem autostrady i właśnie o to chodziło.

Krzysztof Baradziej ma nadzieję, że pomimo kłopotów, jakie pojawiły się już w początkowej fazie realizacji inwestycji, teraz oddanie jej do użytku odbędzie się w zaplanowanych terminach:

Przypomnę, że według tego, co było w kontrakcie, pierwszy etap obwodnicy miał być ukończony w ubiegłym roku we wrześniu, a mamy luty roku następnego, a więc jest opóźnienie i to półroczne.I to niestety głównie z winy firmy, ale też przyznam, że to nie tylko ich wina, ale – moim zdaniem – dość wadliwej ustawy o zamówieniach publicznych. Mówię o tym, że kryterium ceny – tylko i wyłącznie – jest kryterium złym. Firmy wygrywają przetargi po cenach zaniżonych i potem mają problemy z realizacją.

Budowa całego odcinka Drogi Głównej Południowej przebiegającego przez Jastrzębie będzie kosztować ponad 175 milionów złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2020