Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budowa rybnickiego odcinka drogi Pszczyna- Racibórz zakończona

Facebook Twitter

Teraz na ponad 10 kilometrowym odcinku trasy ruszyło wielkie sprzątanie. Jak informuje Urząd Miasta w Rybniku, do końca lutego potrwa czyszczenie rowów i kanalizacji, trwa konfiguracja oświetlenia i inwentaryzacja geodezyjna. Procedury z odbiorem drogi mają potrwać około 3 miesięcy.

Fot. W.Troszka / rybnik.eu

Miesiąc temu, 2 grudnia nasi reporterzy przejechali gotowym odcinkiem:

Przypomnijmy, że całkowity koszt budowy tej jednej z najważniejszych inwestycji w dziejach rybnickiego samorządu to 433 mln złotych (w tym rekordowa dotacja z Unii Europejskiej – 290 mln zł), najdroższym elementem powstałej drogi była estakada, warta ok. 62 mln złotych. Powstało 11 wiaduktów i 2 mosty.

Ta droga, to szansa na poprawę układu komunikacyjnego w mieście, bez tego nie mamy szansy na rozwój. Istotne jest również to, że gdybyśmy nie podjęli wysiłku budowy drogi teraz, to nie udałoby się to już nigdy później. Pieniądze unijne były teraz, za chwilę ich nie będzie. Dzięki wysiłkowi wielu pracowników urzędu, udało nam się uzyskać jedną z najwyższych dotacji unijnych na Śląsku na inwestycje drogowe.

– podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Rybnik szuka finansowania na budowę kolejnego odcinka od ulicy Wodzisławskiej do ulicy Sportowej. Miasto jest przygotowane z projektem, zostały przygotowane uzgodnienia środowiskowe, jest pozwolenie na budowę, zrobiono wykupy nieruchomości i gruntów na tamtym odcinku, po to by w przyszłości teren był już przygotowany na rozpoczęcie prac.

Wybudowany, ponad 10 km odcinek drogi regionalnej będzie obwodnicą dla Rybnika, która częściowo rozładuje ruch w mieście i spowoduje, że znacznie skrócimy dojazd do autostrady.

 To droga główna przyspieszona, na której będziemy mogli poruszać się z maksymalną prędkością 100 km na godzinę, to oznacza, że szybko ominiemy ruch w mieście i znajdziemy się w Żorach. Przypominam jednocześnie, że na tej drodze nie będzie ruchu pieszych ani rowerzystów. Może to dobra okazja, by przypomnieć też, że aktualnie poruszanie po drodze jest zabronione, to wciąż jest plac budowy.

– mówi Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg.

Prezydent Kuczera szuka też alternatywnego rozwiązania dla połączenia wybudowanej drogi z autostradą A1 od strony Żor. Aktualnie odpowiedź GDDKiA dotycząca bezpośredniego połączenia z autostradą jest negatywna, prezydent ma jednak nadzieję, że uda się wypracować dogodne rozwiązania by w przyszłości stworzyć alternatywne połączenie.

O sprawie pisaliśmy w Radiu 90:

Jeżeli nie powstanie nowy zjazd na autostradzie A1 w Żorach, to utkniemy w korkach na zjeździe z budowanej Drogi Regionalnej Pszczyna- Racibórz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024