Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zbudują meble miejskie dla mieszkańców Cieszyna

Facebook Twitter

Studenci i młodzi projektanci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji będą projektować oraz budować meble miejskie dla mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Nad Olzą właśnie ruszają warsztaty Mood for wood.

mat.prasowe

Warsztaty potrwają do 3 sierpnia. Jan Bacza rozmawiał o tej inicjatywie w Zamku Cieszyn, który jest współorganizatorem zajęć. Rozmawiał z Magdaleną Wypusz ze Stowarzyszenia Architektów Polskich z Poznania:

Młodzi projektanci przez 12 dni będą projektować i budować meble miejskie dla Cieszyna. Dla polskiej strony i czeskiej strony.
Radio 90: Co to takiego meble miejskie?
To są różne rzeczy, w naszej 5-letniej historii projektowaliśmy już zewnętrzne galerie z drewna, budowaliśmy miejsca warsztatowe, stoły warsztatowe duże, różnego rodzaju siedziska, leżanki, ścieżki  sensoryczne dla osób niepełnosprawnych, to mogą być przeróżne rzeczy.

Posłuchaj całej rozmowy:

Mood for wood (www.moodforwood.com) to warsztaty studenckie w wyniku, których powstają nie tylko projekty, ale także faktyczne realizacje -meble miejskie z drewna. Od sześciu lat inicjatywa ta zmienia przestrzenie publiczne w całej Polsce. W tym roku ich uczestnicy chcą pomóc poprawić przestrzeń publiczną po obu stronach Olzy. Będą pracować w trzech lokalizacjach po polskiej stronie i trzech – po czeskiej.

W Cieszynie będą to: przestrzeń pod Mostem Wolności, cypel przy Skwerze Miast Partnerskich (w miejscu gdzie Puńcówka wpada do Olzy) oraz wodospad przy placu zabaw w Lasku Miejskim.

W Czeskim Cieszynie: przestrzeń przy Teatrze Cieszyńskim, teren obok KaSS Střelnice oraz wybieg dla psów nad Olzą.

mat.prasowe

Plan spotkań:

I spotkania:
Spotkania zapoznawcze z projektantami: „Powiedz nam jaki jest twój pomysł na daną przestrzeń, co jest dla ciebie ważne, dlaczego lubisz spędzać tam czas. Sugestie mieszkańców są dla nas ważne – to wytyczne dla pracujących nad daną lokalizacją uczestników warsztatów”:

24 lipca (piątek), Cieszyn
przestrzeń publiczna przy Moście Wolności, godz. 19.00
cypel przy skwerze Miast Partnerskich, godz. 19.30
wodospad przy placu zabaw w Lasku Miejskim, godz. 19.30

24 lipca (piątek), Czeski Cieszyn
Teatr Cieszyński, godz. 13.30
KaSS Střelnice, godz.13.30
wybieg dla psów, godz.13.30

mat.prasowe

II spotkania:
Prezentacja projektów i propozycji uczestników warsztatów. Będą otwarci na sugestie mieszkańców i użytkowników danego miejsca – dopiero po ich akceptacji – zespół projektantów otrzyma środki na sfinansowanie zaprojektowanego mebla.

27 lipca (poniedziałek), Cieszyn
przestrzeń publiczna przy Moście Wolności, godz. 10.00
cypel przy skwerze Miast Partnerskich, godz. 10.30
wodospad przy placu zabaw w Lasku Miejskim, godz. 11.00

27 lipca (poniedziałek), Czeski Cieszyn
Teatr Cieszyński, godz. 10.00
KaSS Střelnice, godz.10.00
wybieg dla psów, godz.10.00

Projekt dofinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Miasta Cieszyn.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań (SARP POZNAŃ), Stowarzyszenie Punkt Wspólny.

Partnerzy: Miasto Cieszyn, Zamek Cieszyn, Český Těšín, SARP Katowice, SARP Bielsko-Biała, SARP Częstochowa, Kino na Granicy, Leniar, Ambasada Węgier w Warszawie, Instytut Węgierski w Warszawie, KOMNATA, Browar Cieszyński, Festool, Fundacja Być Razem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj