Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Budżet obywatelski w Rybniku. Co z ubiegłorocznymi projektami?

Facebook Twitter

W Rybniku rozpoczyna się głosowanie nad budżetem obywatelskim. Od poniedziałku (14.09.) do piątku (18.09.) będzie można oddać głos. Wystarczy mieć 16 lat i wybrać się do Urzędu Miasta lub do szkoły podstawowej w swojej dzielnicy. W radiu 90 sprawdzamy jak wygląda realizacja ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

 Co do tej pory zrobiono?

Do realizacji wybrano 33 projekty. Na razie zrealizowano z nich zaledwie 11. Co udało się zrobić? Między innymi: majówkę i dożynki w Popielowie, zbudować siłownię w Ochojcu i Radziejowie, powiększyć parking przed cmentarzem w Chwałęcicach, kupić sprzęt AGD oraz zastawę stołową dla strażaków w Stodołach. Zakończono także prace przy budowie placów zabaw w Boguszowicach, Chwałowicach, z Rybnickiej Kuźni z kolei wyposażono skate park. W wielu dzielnicach trwają właśnie odbiory techniczne i wkrótce ma nastąpić rozliczenie projektów.

Dlaczego udało się zrealizować zaledwie 1/3 pomysłów?

W niektórych przypadkach umowy podpisano dopiero pod koniec sierpnia. W innych trwa nadal procedura przetargowa. Na przykład w Niewiadomiu w pierwszym postępowaniu przetargowym na budowę placu zabaw i siłowni złożono tylko jedną ofertę, która nie spełniała wymogów. Są i takie projekty jak na przykład w Zebrzydowicach czy Wielopolu, gdzie nikt nie zgłosił się do przetargu. Wówczas trzeba całe postępowanie powtórzyć.  Sporo wątpliwości budzą także kosztorysy inwestorskie, które wydłużają czas realizacji inwestycji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj