Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budżet powiatu cieszyńskiego. Jakie są plany inwestycyjne na 2021 rok?

Facebook Twitter

"Dosyć optymistycznie wygląda nowy budżet, jeśli chodzi o przychody z podatków od osób fizycznych" - ocenia plan finansowy powiatu cieszyńskiego na 2021 rok Janusz Król, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego. Zauważa, że to punkt niepewny, bo uzależniony od sytuacji w kraju związanej z epidemią.

fot.www.powiat.cieszyn.

Może być to punkt, który będzie zagrożeniem do realizacji budżetu. Na pewno ten punkt, który był dosyć istotnym, jeśli chodzi o przychody, czyli wpływy z dzierżawy nieruchomości na przejściu granicznym, zaczyna być coraz mniej znaczący i istotny, zwracamy na to uwagę, niekoniecznie zgadzało się to z pewnymi decyzjami o wyłączeniu pewnych powierzchni z dzierżawy i zwolnienie firmy z opłat, mówię o parkingach, skarpach(..). Samo przeniesienie komunikacji powoduje, że z jednej strony wpływy z dzierżawy nam maleją, z drugiej strony rosną koszty utrzymania.

fot.www.powiat.cieszyn

Nowy budżet powiatu cieszyńskiego to dochody na poziomie ponad 228 milionów złotych i wydatki w kwocie nieco ponad 227 milionów. ZA głosowało 25 radnych, jedna osoba się wstrzymała.

Jakie są plany inwestycyjne na 2021 rok? To między innymi remonty dróg

– mówi starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek:

Zadanie unijne, przebudowa drogi 26, 27 ulica Tuwima w Kaczycach i ulica Korczaka w Kończycach Małych od drogi wojewódzkiej 937 do granicy państwa z Republiką Czeską. Kolejne zadanie z dofinansowaniem z FDS, realizacja będzie w dużej mierze zależna od pozyskania środków tj. rozbudowa drogi Cieszyńskiej w Bażanowicach, Stalmacha w Skoczowie, opracowanie 7 dokumentacji projektorowych modernizacji dróg na łączną kwotę około 1 mln. złotych.

fot.www.powiat.cieszyn

W planach jest też poprawa efektywności energetycznej Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu i hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych w Cieszynie i modernizacja internatu przy Zespole Szkół w Cieszynie:

Dotacja na modernizację basenu w Cieszynie, kolejna rzecz to rozpoczęcie modernizacji WTZ w Drogomyślu. Dodatkowo zaplanowano w 2020 roku 3 miliony złotych na kładki na drogach powiatowych, zaplanowano w budżecie wydatki bieżące dla wszystkich 29 jednostek organizacyjnych powiatu. Zaplanowano oszczędnie, ale wystarczająco dla prowadzenia płynnej działalności przez cały rok.

fot.www.powiat.cieszyn

Wiceprzewodniczący rady powiatu na sesji budżetowej, Janusz Król podkreślał, że do kasy powiatu trafiają duże środki z budżetu państwa na remonty dróg, np. z funduszu dróg lokalnych. Stąd pytanie: „czy nie można byłoby zrobić więcej w 2021-wszym?:

To nie jest dobry moment, żeby tych inwestycji było więcej, żeby te środki, które zostały przekierowane z budżetu państwa do budżetów samorządowych, tym samym do naszego budżetu, do budżetu powiatu cieszyńskiego, były tymi dodatkowymi środkami, które mają napędzić gospodarkę, mają pomóc tej gospodarce poprzez to, że tych inwestycji będzie więcej. My w ten sposób pomogliśmy w niektórych inwestycjach, tutaj wskazana była mniejsza aktywność inwestycji, zdecydowanie mogło się zdarzyć ich więcej.

Dyskusja toczyła się na ostatniej sesji rady powiatu cieszyńskiego w ostatnim roku. Dodajmy jeszcze, że w budżecie na 2021 rok zarezerwowano ponad 300 tysięcy złotych na granty dla organizacji pozarządowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022