Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Bolisęga: Dziwi nas, że WIOŚ nie wstrzymał rozbiórki hałdy

Facebook Twitter

"Dziwi nas to, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska po stwierdzeniu nieprawidłowości przy rozbiórce hałdy Szarlota nie wstrzymał prac" - przyznaje w rozmowie z naszym reporterem Mariola Bolisęga wiceburmistrz Rydułtów.

Jak już was informowaliśmy zakończona niedawno kontrola firmy prowadzącej eksploatację hałdy Szarlota ujawniła nieprawidłowości:

Nas dziwi to, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdzając takie stan, nie skorzystał z wstrzymania prac na hałdzie Szarlota. Ma takie możliwości, wiemy, że nałożył dwa mandaty, wiemy, że jest postępowanie administracyjne prowadzone, ale tak de facto wszystko znowu przeciągnie się w czasie. Dla nas jest najważniejsze, żeby te uciążliwości, które zgłaszane są przez mieszkańców i przez nas zauważane, żeby przestały funkcjonować.

Po kontroli WIOŚ rybnicka firma rozbierająca hałdę Szarlota złożyła oświadczenie, że do końca stycznia przyszłego roku przeniesie front robót do wschodniej części zwałowiska, tak aby skarpa zwałowiska stanowiła naturalny ekran chroniący okolicznych mieszkańców przed pyleniem. Działania ma monitorować WIOŚ. Tymczasem Urząd Miasta Rydułtowy zapowiedział skierowanie kolejnych pism do Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim w tej sprawie:

My mamy nadzieję, że firma, tak jak oświadczyła, jak najszybciej przeniesie ten front robót. Tutaj upatrujemy zaprzestanie tych uciążliwości. Mamy nadzieję, że marszałek i starosta także podejmą stosowne działania zgodne z kompetencjami, aby firma jak najszybciej podjęła takie działania, bo powiem szczerze, mandaty swoją drogą, postępowanie administracyjne swoją drogą. Teraz wszystko leży po stronie firmy, ona musi jak najszybciej przenieść ten front robót.

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami prezes zarządu spółki eksploatującej hałdę został ukarany dwoma mandatami karnymi. Jeden w wysokości 300 złotych, a drugi 400 złotych. Mandaty zostały nałożone za nieprowadzenie ewidencji odpadów i nieskładanie sprawozdań. Ponadto wydział prawny WIOŚ, nie wyklucza wszczęcia postępowania administracyjnego, zmierzającego do ukarania spółki administracyjną karą pieniężną. Działania spółki w tym zakresie mają być na bieżąco monitorowane przez WIOŚ w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj