Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Cieszyna: „3,5 miliona euro zamiast 10, ale i tak wiele uda się za te pieniądze zrobić”

Facebook Twitter

„To był rok ciężkiej pracy, wielu osób, konsultacji, złożyliśmy projekt i udało się zdobyć środki, ale jednak nie tyle ile pierwotnie zakładano” – mówi Radiu 90 burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Miasto z Programu Rozwoju Lokalnego otrzymało promesę środków w wysokości 3,5 miliona euro.

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta w Cieszynie, na zdjęciu wiceburmistrz Przemysław Major oraz burmistrz Gabriela Staszkiewicz

Pieniędzy sporo, jednak długa jest też lista zadań i inwestycji, które założono.

Już na etapie pisania wniosku chcieliśmy go zrobić jak najciekawszy, stąd też wiele pomysłów i działań, niestety przed ostatecznym rozstrzygnięciem otrzymaliśmy informację, że środków będzie mniej, niemniej bardzo się cieszymy

– dodaje Staszkiewicz. Blisko 60 przedsięwzięć zakłada realizację projektów zarówno miękkich, jak i twardych. Ożywienie gospodarcze miasta, ale też walka z kryzysem klimatycznym:

Gabriela Staszkiewicz: Problem zagospodarowania wód opadowych, widzimy to po ostatnich burzach, które nam poniszczyły infrastrukturę drogową, ale też posesje mieszkańców. Musimy myśleć, aby w jakiś bardziej cywilizowany sposób zagospodarować te opady. Musimy myśleć o tym, żeby wody z jednej strony nam nie zabrakło, z drugiej- żeby nie została spuszczona do rzeki. Te projekty związane z pokazaniem modelowych rozwiązań właśnie w poszczególnych dzielnicach, które mogłyby być potem kontynuowane w innych miejscach Cieszyna, ale też myślę- jako dobre praktyki w innych samorządach.

Projekty mają dotyczyć nie tylko inwestycji, mają służyć w codziennym wsparciu mieszkańców. To na przykład system teleopieki dla seniorów, ale też zagospodarowanie czasu wolnego dla osób starszych.

Młodzież prosiła o powstanie centrum aktywności społecznej, też mamy pomysły na to

– mówi Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna:

Przemysław Major: Powiązaliśmy to z możliwością integracji międzypokoleniowej, żeby to było miejsce, które ma spełniać różne funkcje: id al młodych ludzi, i dla seniorów. Został zaproponowany także projekt, który zatytułowaliśmy „Szkoła rzemiosł”. To projekt, który wyszedł z badań i rozmów z młodzieżą, żeby podnosić kompetencje po wyjściu ze szkoły średniej, część idzie na studia, część nie idzie i żeby stworzyć taki program wsparcia kompetencji zawodowych, przy udziale naszych rzemieślników z terenu miasta.

Nie ma jeszcze także wytycznych, w jaki sposób założone projekty mają być realizowane i które z nich można skreślić bądź przesunąć w czasie.

To trudna sytuacja, bo mamy fundusze na 1/3 założonych projektów

– dodaje Przemysław Major:

Przemysław Major: Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji, w jaki sposób będziemy mogli przebudować propozycje projektu, która została złożona w październiku. Nie wiemy też czy grantodawca- Norwegia i Ministerstwo Funduszy i Rozwoju, będą wymagali od nas realizacji całego projektu. Te pytania są jeszcze przed nami, mamy nadzieję, że będziemy mogli dopasować nasz projekt do kwoty 3,5 miliona euro.

Projekty realizowane w ramach dotacji mają być realizowane do 2024 roku. Taką samą kwotę dotacji otrzymały również Rydułtowy.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj