StartWiadomości Wiadomości dnia

Burmistrz Cieszyna żąda raportu po wydarzeniach w czasie trwania Święta Trzech Braci

W piątek 14 czerwca- to był pierwszy dzień obchodów corocznego święta Cieszyna- podczas jednego z koncertów, strażnicy miejscy zauważyli mężczyznę, który wspiął się na cieszyńską fontannę, wszedł na szczyt figury św. Floriana a następnie odpalił racę świetlną. Na widok patrolu, zaczął uciekać, nie reagował na wezwania i polecenia, jakie wydawali mu funkcjonariusze. Jak podaje na swej stronie internetowej Straż Miejska w Cieszynie: w stosunku do sprawcy zostały użyte- zgodnie z posiadanymi uprawnieniami-środki przymusu bezpośredniego. Mężczyzna trafił w ręce policji. Jak powiedział Radiu 90 starszy sierżant Wojciech Ficek z policji w Cieszynie, dla nich sprawa zakończyła się wystawieniem mandatu w wysokości 400 złotych.

Całą sprawę zgłosili mieszkańcy, a wątpliwości dotyczą użycie paralizatora w tłumie, zresztą mieszkańcy po Święcie Trzech Braci zgłaszali kolejne sprawy: ustawkę w Parku Pokoju oraz zniszczenia w parku Pod Wałką. Burmistrz w tym tygodniu ma dostać raport w tej sprawie. Jak powiedziała Radiu 90 Katarzyna Koczwara, rzeczniczka Urzędu Miasta w Cieszynie do ratusza spłynęły informacje o rzekomej ustawce w Parku Pokoju, czyli tuz obok siedziby Straży Miejskiej, doszło do niej tej samej imprezowej nocy, z piątku na sobotę, nieco później niż odpalenie racy na rynku. W Parku Pokoju zebrała się duża grupa osób, są informacje o rozbitym szkle. Do tego dochodzi 21 wyrwanych znaków w parku nad Olzą.

Raport ma być gotowy w tym tygodniu, burmistrz spotka się wówczas z komendantem Straży Miejskiej w Cieszynie.

Całe oświadczenie burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz:

W związku z wątpliwościami związanymi z interwencją Straży Miejskiej podczas Święta Trzech Braci wydałam do czasu wyjaśnienia tej sytuacji.

Jednocześnie zażądałam raportu dotyczącego wydarzeń w Parku Pokoju oraz aktów wandalizmu w parku Pod Wałką. Kwestie bezpieczeństwa podczas Święta Trzech Braci podsumowane zostały przez wszystkie instytucje i służby zaangażowane w organizację tego wydarzenia. Trwają analizy i wyciąganie wniosków.

Chcę podkreślić, że tegoroczna edycja Święta przebiegała bez większych zakłóceń, a wspomniane zdarzenia traktuję jako incydenty. Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest priorytetem, dlatego oczekują na konstruktywne wnioski z zaistniałych zdarzeń i podjęcie przez komendanta odpowiednich czynności prewencyjnych.

Zostaw komentarz