Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Podleśny w Radiu 90: ,,Porozumienie górników ze związkowcami przyjąłem z ulgą”

Facebook Twitter

,,Porozumienie górników ze związkowcami przyjąłem z ulgą'' - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina. Zakłada ono, że radlińska kopalnia Marcel ma pracować do 2046 roku.

Przede wszystkim uczucie ulgi, że w ogóle do porozumienia doszło, bo najgorszy scenariusz to rozlanie się protestu nie tylko po Śląsku, ale być może po innych miastach – tego obawialiśmy się najbardziej. Przez te wszystkie lata zostaliśmy doprowadzeni do takiego stanu, szczególnie jako mieszkańcy miast górniczych, że to co do niedawna w scenariuszu wydawało nam się bardzo negatywne, dzisiaj przyjmujemy z ulgą- czyli zapowiedź likwidacji kopalń. To uczucie ulgi nie jest absolutnie związane z tym, że kopalnie będą likwidowane, bo to nie jest najlepszy scenariusz, ale z tym, że zaczynamy mieć zalążek, a przynajmniej możemy mieć nadzieję na jakikolwiek plan, nie tylko dla górnictwa, ale też dla regionu.

Zastępca burmistrza Radlina wierzy, że KWK Marcel będzie fedrowała przez najbliższe 36 lat. Jego zdaniem rentowność tego zakładu obroni go sama. Zagrożeniem dla funkcjonowania radlińskiej kopalni do 2046 roku, zdaniem samorządowca może być polityka klimatyczna Unii Europejskiej:

Dobrze wiemy, że te sytuacje się mogą bardzo dynamicznie zmieniać. Czy wierze? Tak, myślę, że te kopalnie, bo sytuacji w innych kopalniach nie znam, natomiast te najbliższe wiemy, że mają zasoby węgla i strukturę geologiczną na tyle korzystną, że te koszty wydobycia czy rentowność kopalni broni je sama. Przyjmuję z dużą wiarą i nadzieją powstanie elektrowni atomowej w Polsce, ale nie wiem, czy jest to w stanie zastąpić elektorowie węglowe.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki ze Zbigniewem Podleśnym, zastępcą burmistrza Radlina do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022