Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Staszkiewicz: Mam nadzieje na dobre informacje od wojewody [WIDEO]

Facebook Twitter

Jest nadzieja dla pracowników transgranicznych. Nad rozwiązaniem problemu pracuje wojewoda śląski - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Przypomnijmy od 27 marca, każdy wracający z zagranicy podlega obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie. To wykluczyło polskich pracowników z czeskiego rynku pracy. Z samego tylko powiatu cieszyńskiego problem dotyczy 12 tysięcy osób:

Rozmawiałam wczoraj z wojewodą Chrząszczem, poważnie dyskutują na temat rozwiązań.  Było pytanie do mnie czy jestem za otwarciem tego ruchu małego granicznego.  Było też podziękowanie za zrobienie tej analizy, która pomoże  im podjąć decyzję i mam nadzieję, że dzisiaj takie decyzje zostaną podjęte.
Radio 90 A co pani usłyszała z ust wicewojewody śląskiego?
Cytuję wojewodę: Że jest nadzieje, że ta sytuacja zostanie wkrótce rozwiązana. Mam nadzieję, że będą to pozytywne informacje, jeśli nie otwarcie granic od zaraz, to przynajmniej jakaś data.

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” opracowało „Społeczno-gospodarcze skutki zamknięcia polsko-czeskiej granicy dla pracowników transgranicznych” Ta analiza może okazać się kluczowa. Póki co samorządowcy nie tylko z Ziemi Cieszyńskiej, ale również z całego pogranicza, jak i subregionu piszą apele do premiera i rządu. Niestety na razie bezskutecznie. Dlatego też dziś (24.04.) o 19.00 w Chałupkach a w sobotę (25.04.) w Cieszynie mają odbyć się protesty niezadowolonych pracowników transgranicznych. Planują oni spacerować wzdłuż granicy. Swój udział zapowiedziała także burmistrz Cieszyna.

Cieszyna i czeskiego Cieszyna nie podzieliła nas epidemia, ale obostrzenia, jakie obowiązują w obu krajach

– podkreśla Gabriela Staszkiewicz:

Tak naprawdę to nie epidemia nas podzieliła, jednak mimo wszystko powstała granica. Z dnia na dzień musieli przestać chodzić do pracy albo podjąć taką równie dramatyczną decyzję i przenieść się, mieszkać na czeską stronę. Sytuację są czasem dramatyczne, bo nawet jak ktoś nie pracuje w czeskiej firmie, czy nie pracuje w polskiej firmie a mieszka w Czechach, to całe to zaplecze, które na przykład dowozi tych pracowników do zakładów pracy, to też są firmy, które są polskimi firmami. Na przykład z Rybnika dowozi ktoś pracowników do Nowego Jicina.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z burmistrz Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj