Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Staszkiewicz o czerwonej strefie: „Nie mamy innego wyjścia. Księża, którzy brali udział w jubileuszach już nie żyją”

Facebook Twitter

Nie jestem zaskoczona tym, że powiat cieszyński znajdzie się od najbliższej soboty w czerwonej strefie- mówi Radio 90 Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna. Gospodarz miasta nad Olzą apeluje do mieszkańców o stosowanie się do obostrzeń.

Widząc wzrost zachorowań czy testów, które są wykonywane i idące za tym wzrosty zachorowań w naszym powiecie, nie jestem zaskoczona. Wiemy, co się dzieje po czeskiej stronie, jesteśmy w bieżącym kontakcie, w Czechach też wzrost zachorowań jest duży, więc spodziewaliśmy się, że dla nas też to będzie oznaczać nowe obostrzenia. Ja bardzo apeluje do wszystkich, żeby trzymać się tych obostrzeń. Wiem, że jest wiele dyskusji na temat tego, czy nosić maseczki, czy też nie. Dbajmy o siebie, starajmy się też izolować, jeśli mamy jakiekolwiek objawy.

Zamknięcie od poniedziałku szkół ponadpodstawowych i przejście na naukę zdalną oznacza zdaniem burmistrz Staszkiewicz problemy dla komunikacji autobusowej. Największym wyzwaniem będzie konieczność zorganizowania od poniedziałku (19.10.) nowego rozkładu jazdy:

Musimy się teraz zastanowić, co to naprawdę dla nas znaczy, kiedy musimy podwoić nasze kursy autobusowe. One były bisowane w tych rannych połączeniach, natomiast teraz trzeba się zastanowić, czy w związku z tym, że nasi seniorzy mają pozostać w domu i niezalecane jest dla nich przemieszczanie się. To głównie młodzież i seniorzy są uczestnikami transportu miejskiego. Należy się zastanowić, jak zmienić rozkłady jazdy, żeby dostosować to dla dzieci, które dojeżdżają do szkół podstawowych z różnych części miasta.

Zakaz organizacji wesel czy innych imprez okolicznościowych, jaki będzie obowiązywał w czerwonej strefie, uderzy w branżę gastronomiczną. Jak jednak mówi burmistrz Cieszyna, wydaje się to koniecznością:

Myślę, że tutaj akurat musimy się zastanowić, w jaki sposób powinien być ten sektor wsparty, ale myślę, że nie ma innego wyjścia. Widzimy, że po każdej większej imprezie mamy wzrost zachorowań i kończy się to tragicznie. Mamy przykłady księży, którzy po uroczystościach jubileuszowych już nie żyją. Myślę, że nie ma innego wyjścia.

Dodajmy, że wejście powiatu cieszyńskiego do czerwonej strefy oznacza także w praktyce w najbliższym czasie koniec imprez kulturalnych i sportowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024