Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Staszkiewicz: Polsko-czeski autobus wyruszy na drogi

Facebook Twitter

Polsko czeski autobus wyruszy na cieszyńskie drogi. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz zdradziła w Radio 90, że przymierza się do wprowadzenia na drogi autobusu, który będzie kursował między dwoma krajami.

fot. zgk.cieszyn.pl

Chcą tego w większości Czesi, którzy coraz częściej wybierają się na zakupy do Polski. Co ciekawe, między miastami kursuje pociąg w większości pusty.

Radio 90: Myślicie Państwo o uruchomieniu tego polsko-czeskiego autobusu?

Gabriela Staszkiewicz: No i tu jest wielka dyskusja.  Ja wiem, że czeska część Cieszyna jest bardzo zainteresowana tym autobusem, bo my dla emerytów czeskich również mamy darmową komunikację, także oni wtedy mogliby na te zakupy przyjechać autobusem z czeskiej strony. Tak naprawdę trochę tego nie rozumiem, też rozmawiamy o tym, że jeździ pociąg z czeskiego Cieszyna do polskiego Cieszyna i to kilka razy w ciągu dnia- myślę, że z 7 par pociągów jest- a ten pociąg jeździ pusty, więc albo chcemy tę komunikację, albo nie chcemy, a pociąg jest na dworcu, tam gdzie jest większość naszych sklepów.

Radio 90: Czyli będzie, czy nie będzie?

Gabriela Staszkiewicz: Myślę, że będzie. To jest jeden z elementów naszej strategii.

Komunikacja to ciągle największy problem, jaki do rozwiązania jest w Cieszynie. W przyszłym roku kupujemy dwa nowe autobusy– mówi burmistrz Staszkiewicz:

Gabriela Staszkiewicz: Myślę, że udało się zrobić trochę. Będziemy mieli dwa nowe autobusy, co nie zdarzyło się od 2015 roku, więc myślę, że jednak jest trochę poprawy. Te autobusy co po Cieszynie jeżdżą, jest 20 sztuk, więc dwa autobusy, to jednak jest 10% wymiany taboru i myślę, że w przyszłym roku mamy zaplanowane również 2,8 mln zł na zakup autobusu elektrycznego.

Obecnie analizowane są wyniki testów. Jakie zostaną wybrane autobusy, zdecyduje Zakład Gospodarki Komunalnej. Ostateczną decyzję podejmą władze Cieszyna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022