Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Weber przed rybnickim magistratem

Facebook Twitter

Burmistrz Weber wrócił przed rybnicki magistrat. Pomnik słynnego samorządowca stanął właśnie przy ul. Bolesława Chrobrego 2. Przedstawia charakterystyczną sylwetkę starszego pana w kapeluszu i z laseczką ruszającego spacerkiem z urzędu na rynek...

Fot. L.Tyl \ rybnik.eu

Projekt pomnika wykonany został na podstawie zachowanych w rybnickim muzeum przedwojennych zdjęć burmistrza, dokumentujących tak charakterystyczne dla niego gospodarskie spacery po mieście.

W historii miasta zapisał się jako bardzo dobry gospodarz: za jego czasów wybudowano w Rybniku nowy gmach urzędu miasta, budynek Komunalnej Kasy Oszczędności, siedzibę PCK, Straż Pożarną, kilka szkół, niezliczoną ilość dróg, odnowiono płytę rynku, zmieniono oświetlenie uliczne z gazowego na elektryczne.

Dzięki dużemu poparciu moralnemu tutejszego społeczeństwa, zdołałem w ciągu 17 lat mojego urzędowania, podnieść Rybnik z małego, zaniedbanego, 12-tysięcznego miasteczka, do rangi znanego w kraju z czystości i pięknych zieleńców 25-tysięcznego miasta

– pisał w swoim życiorysie Władysław Weber.

Władysław Weber urodził się w Opalenicy w Wielkopolsce, 25 maja 1882 roku. W 1907 wraz z żoną Eufrozyną zamieszkał w Rybniku. Tutaj urodziły się ich cztery córki: Wanda, Magdalena, Felicja i Maria.

Burmistrzem Rybnika został w 1922 roku, kiedy to ówczesna rada miejska desygnowała go na to stanowisko na 12-letnią kadencję. W 1934 roku ponownie wybrano go na kolejne 12-lat. Jego pracę w mieście przerwała II wojna światowa, w trakcie której musiał opuścić miasto. Ponownie stanowisko burmistrza powierzono mu tuż po wojnie, w 1945 roku. Pełnił je do czasu przejścia w stan spoczynku w 1950 roku. Zmarł 26 grudnia 1961 roku. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na rybnickim cmentarzu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024