Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Wisły: ”Podziemie turystyczne działa”

Facebook Twitter

''Podziemie turystyczne działa'' - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 burmistrz Wisły. Od 1 lutego mamy tam do czynienia z największym w województwie śląskim buntem restauratorów, właścicieli kwater i pensjonatów.

Jaka to jest skala, nikt nie wie. Wiadomo, że te największe obiekty pozostają nadal zamknięte.

To podziemie działa i to jest rzeczą oczywistą, to wszyscy widzą. Widać, że przyjeżdżając na dworzec PKP ludzie wysiadają z walizkami, więc jadą rozumiem do przysłowiowej cioci. Ludzie korzystają i działają, pierwsze linie są pozamykane i wygaszone, drugie w sposób prywatny i nieoficjalny, tutaj to tak funkcjonuje i chyba nikt tego nie kryje, bo rzeczywiście tak jest.

Radio 90: Ja mam wrażenie, że dzisiaj to chyba powiedział jeden z przedsiębiorców z Wisły, że trzeba kombinować jak pracować, podczas gdy kiedyś kombinowaliśmy jak nie pracować.

Rzeczywiście dosadne słowa ale trochę obrazujące w tej chwili sytuację przedsiębiorców w czasach pandemii, rzeczywiście kombinują co zrobić żeby móc pracować.

Od kilku dni w Wiśle działa także pięć stacji narciarskich. Można tam odbyć szkolenie bądź wziąć udział w kursach sportowo-rekreacyjnych. Zarówno sanepid i policja przeprowadziły tam już kontrole. Według wiedzy burmistrza, nikt nie otrzymał mandatu:

Wyciągi właśnie działają na tej podstawie, więc rozumiem, że to nie traktujemy jako bunt tylko jako działanie w ramach przepisów prawa, przynajmniej tak to odczytuję po dwóch czy trzech wizytach sanepidu czy też policji na tych obiektach, gdzie były spisane notatki i została przyjęta argumentacja.

Radio 90: Według pana wiedzy otrzymały te stacje mandaty karne?

Z tego co wiem nie.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok podkreślił w porannej rozmowie w Radio 90, że nie popiera ostatnich działań przedsiębiorców, ale rozumie ten krok:

Uważam że niedobrze się stało, że zostały te działalności otwarte, oczywiście z drugiej strony jako mieszkaniec Wisły rozumiem, bo wiem z czym to się wiąże i z jakimi problemami się borykają mieszkańcy ale to często są decyzje powodowane aktem desperacji.

Radio 90: Czyli nie popiera pan działań przedsiębiorców?

Nie, oczywiście że nie. Wiadomo jaką mamy sytuację, jest wiele obaw wśród nas wszystkich, więc jednak powinniśmy się wstrzymać. Byłbym ostatnią osobom która by to mogła oceniać w jakikolwiek sposób.

Radio 90: Tak, ale pan będzie musiał decydować czy przyznać pomoc dla tych, którzy właśnie łamią obostrzenia i działają mimo zakazu. Czy do nich trafią pieniądze z tarczy?

Ci którzy złamali te prawo to w rzeczy samej nie będą mogli liczyć na tą pomoc z tarczy.

Pieniądze z tarczy jak mówi burmistrz Tomasz Bujok, to niewielka część pomocy dla przedsiębiorców. Jak mówi gospodarz Perły Beskidów, wszyscy prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na pomoc samorządu. To zwolnienie z podatku od nieruchomości i wydłużenie koncesji na sprzedaż alkoholu do końca maja:

My zwolniliśmy teraz w pierwszym kwartale wszystkie nieruchomości związane z działalnością gospodarczą z podatku od nieruchomości za I kwartał i na to może liczyć każdy prowadzący działalność gospodarczą. Żadna inna miejscowość wokół nas tak daleko nie poszła ale doszliśmy do wniosku, że w zasadzie wszystkie działalności u nas są krojone pod turystykę, a więc idziemy w tym kierunku, oczywiście koncesja alkoholowa wydłużona na ten moment chyba do końca maja z tego co wiem i tyle na ten moment chcemy zaproponować, bo też takie mamy możliwości budżetowe.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z burmistrzem Wisły Tomaszem Bujokiem do zobaczenia tutaj:

Poranny Gość Radia 90: Tomasz Bujok

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj