Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burza w PGG po słowach Kiecy w sprawie braku węgla dla mieszkańców

Facebook Twitter

Burza w Polskiej Grupie Górniczej po słowach prezydenta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy po tym jak powiedział w porannej rozmowie w Radio 90, że 170 wodzisławskich rodzin nie otrzymało obiecanego węgla - ekogroszku.

zmowa cenowa

Górnicza spółka twierdzi że węgiel jest, mało tego nie został przez miasto odebrany. Jak twierdzi spółka, gmina ma zawartą w 2022 roku z Polską Grupą Górniczą umowę na dostawę 918 ton, a odebrała zaledwie 393 tony. 525 ton polskiego węgla o dobrej jakości zamiast trafić do mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, zostało przy kopalni. Mówi Tomasz Głogowski rzecznik PGG:

Tomasz Głogowski: Z kontraktu i z umowy, którą posiadamy, wynika, że gmina niestety nie odebrała około 500 ton węgla za tamten rok i wśród tego węgla jest zamówiony ekogroszek. Obwinianie Polskiej Grupy Górniczej za sytuację z mieszkańcami jest niewłaściwe, dlatego że węgiel najlepszej jakości, w tym ekogroszek czeka na kopalniach PGG i w każdej chwili mógł być przez gminę odebrany. Dlatego chcielibyśmy wyjaśnić te wątpliwości, zaprotestować przeciwko takiemu przedstawianiu sprawy.

Głogowski ma nadzieję na szybkie rozwiązanie sprawy, bo Miasto Wodzisław ma podpisaną umowę z PGG na 2023 rok. I jak mówi, gmina już może realizować tegoroczne zamówienia.
Tymczasem prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca dziś (05.01.) po raz kolejny potwierdził w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że zamówionego ekogroszku nie ma:

Mieczysław Kieca: Ekogroszek się skończył i Polska Grupa Górnicza podając dane o Wodzisławiu mówi o wszystkich sortach, czyli np. jest tam też orzech, kamień, zwykły groszek i ekogroszek, natomiast problem dotyczy ekogroszku. Wodzisław od lat inwestował w programy oczyszczania powietrza, wymiany pieców na ekologiczne, wysokiej jakości, w których do prawidłowego palenia należy wykorzystać ekogroszek i problem dotyczy ekogroszku. Ci, którzy tak posługują się tymi danymi, powinni wziąć do swoich instalacji z ekogroszku i palić tam węglem, orzechem lub innym. Statystyki podawane przez PGG są fajnym ogólnym zagraniem PR-owskim, natomiast nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. My nie mamy dalej odpowiedzi nowej propozycji umowy i chodzi nam przede wszystkim o ekogroszek.

Czy i kiedy mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego otrzymają ekogroszek? Tego nie wiemy. Do sprawy będziemy wracać.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj