Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

By długi weekend na drogach dla nikogo nie skończył się tragicznie

Facebook Twitter

W związku ze świętem Wszystkich Świętych od czwartku (31.10.) do niedzieli (3.11.) potrwa policyjna Akcja Znicz. Wszystko po to, by było bezpieczniej. Tylko w ubiegłym roku podczas trwania świątecznego weekendu na polskich drogach w 428 wypadkach zginęło 36 osób. Zatrzymano blisko 2 tysiące pijanych kierowców.

W Radiu 90 przypominamy o podstawowych zasadach, jakie należy zachować, by bezpiecznie dotrzeć do celu:

Pora roku jest taka a nie inna i każdy powinien się do niej dobrze przygotować. Wyjeżdżając sprawdźmy głównie oświetlenie pojazdu, żebyśmy byli dobrze widoczni i żebyśmy sami dobrze widzieli drogę, to, co się dzieje na zewnątrz pojazdu. Samochód dobrze przygotowany do drogi to połowa sukcesu, dalszą częścią jest nasza rozwaga, nie spieszmy się, jedźmy ostrożnie, tak, żeby dojechać szczęśliwie.

Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone kontrole na głównych drogach oraz tych dojazdowych do cmentarzy:

Tak jak zawsze będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących. To jest ciągle bardzo duża dolegliwość. Jednak wiele osób dalej nie pamięta o tym, że nie należy siadać za kółko dzień po spożyciu alkoholu, a wciąż wiele osób tak robi, bo czuje się dobrze, a skutki tego są jednak bardzo nieprzyjemne, dlatego na to będziemy zwracać uwagę, stan trzeźwości na pewno będziemy kontrolować. Będziemy również sprawdzać prędkość, jest to kolejna dolegliwość i powód wielu wypadków drogowych.

W okolicach cmentarzy najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych. Dlatego też Ryszard Czepczor z rybnickiej drogówki, apeluje, by piesi pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Piesi niejednokrotnie wychodzą właśnie zza tych zaparkowanych pojazdów, bezpośrednio na ulicę pod jadące samochody. Do tych osób apelujemy, by zwróciły uwagę na swoje zachowanie: poruszać się po chodnikach, a jeżeli już jest konieczność, by poruszać się ulicą, to robić to tak, żeby było bezpiecznie i przede wszystkim zwróćmy jeszcze uwagę na ubiór. Wiadomo, że na cmentarz nie ubierzemy się w jakiś jaskrawy kolor, ale ważne jest, żeby mieć jakiś element, dzięki któremu kierowcy będą mogli nas szybko dostrzec.

Pamiętajmy również, że świąteczny czas wykorzystują złodzieje:

Z tym się również musimy liczyć, mniej w dzień, częściej wieczorami, kiedy zostawiamy samochody na parkingach występuje dosyć spore zagrożenie włamania do samochodu, ewentualnie kradzieży różnych rzeczy z pojazdu, dlatego warto zabierać ze sobą wszystkie cenne rzeczy. Może po prostu nie kuśmy i nie prowokujmy złodzieja swoim zachowaniem.

Zabezpieczmy również dom, gdy go opuszczamy. Może nam w tym pomóc dobry sąsiad. A z Ryszardem Czepczorem z rybnickiej drogówki rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021