Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Była łaźnia, będzie biblioteka. Zaglądamy na teren dawnej KWK Anna w Pszowie [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

„Obiektowi przywracamy historyczny wygląd, obce naleciałości w znacznej mierze zostały już usunięte” – mówi zastępca burmistrza Pszowa Piotr Kowol. Chodzi o remontowany budynek dawnej łaźni kobiecej na terenie KWK Anna.

Remontowany od ubiegłego roku budynek przechodzi gruntowną renowację. Nie do poznania są także wnętrza budynku, gdzie wybudzono wszystkie ściany działowe, obecnie jest to jedna duża hala.

Niebawem rozpocznie się piaskowanie wieży wyciągowej a później elewacji budynku

– mówi zastępca burmistrza, Piotr Kowol.

Piotr Kowol: Przywracamy pilastry, nadproża, także myślę, że obiekt zaczyna wyglądać coraz lepiej, coraz bardziej zaczyna przypominać pierwotny budynek. Ja myślę, że nawet osoby, które pracowały na kopalni i pamiętają jeszcze kopalnię z czasów jej funkcjonowania, tego budynku nie poznają, bo niestety funkcjonowanie kopalni spowodowało sporo zmian również zewnętrznych w tym budynku, które teraz likwidujemy. Pierwotny, historyczny wygląd budynku jednak niewielu osobom jest znany, albo może już nikomu, taki jaki był ten budynek na początku XX wieku. W najbliższych dniach przechodzimy już do prac związanych z piaskowaniem. Na początku wieży wyciągowej szybu „Jan”, przywracaniem również blasku tej wieży, budową wieży widokowej.

Główna część budynku będzie funkcjonowała jako biblioteka miejska, która teraz kątem ma siedzibę w ośrodku kultury. Szyb „Jan” będzie również wieżą widokową.

Piotr Kowol: Również taki zakątek historyczny poświęcony „Annie” powinien się znaleźć w tym miejscu. Pozostałą część budynku to będzie ośrodek pomocy społecznej, czyli też będzie służył mieszkańcom. Oprócz tego cały teren w wokoło, na którym teraz stoimy, jest placem budowy, będzie on zagospodarowany. Nazywamy to trochę strefą ciszy, czytelnią na wolnym powietrzu. Z tyłu za wieżą będzie punkt wypoczynkowy dla maluchów, tych najmniejszych mieszkańców Pszowa. Chcemy iść właśnie w tym kierunku, żeby to było miejsce nie tylko związane z biblioteką, ośrodkiem pomocy społecznej, ale również takim miejscem wypoczynku, gdzie w połowie trasy pomiędzy centrum miasta i osiedlem Kościuszki będzie można usiąść i odpocząć.

 

Do końca września gotowy ma być stan surowy obiektu. Dzięki wsparciu z „Polskiego Ładu” zapewnione jest już także finansowanie na wyposażenie i wykończenie wnętrza.

A my byliśmy z kamerą na budowie, zobaczcie jak zmienia się dawna łaźnia kobieca KWK Anna.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj