Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Były proboszcz z Godowa zatrzymany przez policję. Nie przyznaje się do winy [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Kazimierz G.- były proboszcz z Godowa- zatrzymany przez policję i podejrzany o molestowanie dzieci. Ksiądz miał dopuścić się molestowania na terenie parafii wobec dzieci, które pełniły służbę liturgiczną. Prokuratura dziś (4.07.) opublikowała komunikat w tej sprawie, a sąd przychylił się do wniosku o tymczasowy areszt.

fot.Senlay/ pixabay.com
fot.Senlay/ pixabay.com

Sprawą zajmuje się od września ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Po zebraniu materiału, wczoraj (3.07) doszło do zatrzymania 62-letniego emerytowanego kapłana:

Prokurator uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo podejrzenia popełnienia przestępstwa przez podejrzanego i zdecydował o zatrzymaniu Kazimierza G. Czynności te zostały zlecone funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu. Ksiądz Kazimierz G. został doprowadzony do prokuratury, przedstawiono mu łącznie 16 zarzutów dotyczących nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

Jak ustaliła prokuratura pokrzywdzonych przez księdza było 14 dzieci:

16 zarzutów, 14 pokrzywdzonych.

Radio 90: Gdzie miało dochodzić do tego molestowania?

Na parafii.

Radio 90: W jakich okolicznościach?

Dzieci związane ze służbami liturgicznymi, które funkcjonowały przy parafii, były zapraszane przez księdza i wówczas wykorzystując sytuację, doprowadzał je do poddania się innym czynnościom seksualnym. Takie są ustalenia.

A z Joanną Smorczewską, rzeczniczką Prokuratury Okręgowej w Gliwicach rozmawiał Arkadiusz Żabka. Ksiądz Kazimierz G.został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Prokuratura Okręgowa w Gliwic opublikowała dziś (4.07.) komunikat w sprawie tego śledztwa:

    Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia w latach 2001-2014 małoletnich do innych czynności seksualnych przez osobę duchowną.  

    Postępowanie zostało zainicjowane opublikowaniem przez jednego z pokrzywdzonych na profilu społecznościowym wpisu, z którego wynikało, że był on w przeszłości wykorzystywany seksualnie przez Kazimierza G. – księdza posługującego w jego rodzinnej parafii w Godowie. Do autora wpisu zaczęły się zgłaszać inne osoby, które również ujawniły, że w przeszłości ksiądz Kazimierz G. także wobec nich dopuszczał się nadużyć seksualnych.

    Treść wpisu dotarła także do Delegata Arcybiskupa Metropolity Katowickiego ds. Ochrony dzieci i Młodzieży, który uznając podane okoliczności za wiarygodne złożył do Prokuratury w Wodzisławiu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Równolegle zawiadomienie o przestępstwie złożył autor pierwotnego wpisu.    

    W toku śledztwa ustalono, iż w latach 2000-2006 posługę kapłańską w parafii św. Józefa Robotnika w Godowie pełnił ksiądz Kazimierz G. W latach sprawowanej posługi wielokrotnie wykorzystywał on seksualnie małoletnie dzieci będące członkami różnych służb liturgicznych funkcjonujących przy parafii (ministranci, chórek dziecięcy, służba liturgiczna dziewcząt). Dysponował dużą kolekcją bajek, filmów i gier komputerowych oraz miał dostęp do Internetu. Zapraszał on do siebie dzieci pod pretekstem umożliwienia im zagrania na komputerze, obejrzenia bajki lub filmu, czy skorzystania z Internetu. Dzieci korzystały z zaproszenia księdza, wiele z nich nie miało bowiem w domu takich możliwości. 

    W toku śledztwa ustalono, iż działaniem księdza pokrzywdzonych zostało 14 dzieci poniżej 15 roku życia. 

    W dniu 3 lipca 2019 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim na polecenie Prokuratury Okręgowej  w Gliwicach zatrzymali Kazimierza G. Podejrzanemu przedstawiono łącznie 16 zarzutów kwalifikowanych z art. 200 § 1 k.k. oraz art. 197 § 2 k.k. i art. 200 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. 

    Podejrzany nie przyznał się zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia. 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022