Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Caritas Katowice podsumowuje zbiórkę na pomoc Ukrainie. To 1 mln 650 tys. złotych. Powstaje magazyn w Rybniku

Facebook Twitter

Milion 650 tysięcy złotych ze zbiórek na pomoc Ukrainie. Akcję podsumował Caritas Katowice. To efekt zbiórek do puszek przeprowadzonych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach archidiecezji katowickiej.

Fot. archidiecezjakatowicka.pl

Tomasz Wojtal: W naszych domach rekolekcyjnych, w domach zgromadzeń zakonnych, ośrodkach Caritasu, w seminarium duchownym, ale także w innych strukturach diecezjalnych znalazło już schronienie kilkaset osób. W pomoc włączają się także parafie i archidiecezje. Ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc zachęca, aby proboszczowie udostępniali także struktury parafialne. Aktualnie Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców do swoich domów. Dotychczas udało się zarejestrować około 100 takich miejsc, co daje możliwość zakwaterowania 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób przybywających z Ukrainy będzie zajmował się Urząd Wojewódzki, z którym Archidiecezja Katowicka, Caritas współpracują od samego początku

– mówi ksiądz Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej:

W centrali katowickiej Caritas przez całą dobę działał punkt organizacyjny, zorganizowany we współpracy z Wojewodą Śląską. Ze względy na ciągle zwiększające się potrzeby główny punkt recepcyjny w Katowicach został przeniesiony do gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego.

Caritas prowadzi też magazyny żywności i innych niezbędnych produktów, które wydawane są dla uchodźców. Przyjmuje produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne. Taki magazyn tworzony jest w Rybniku przy ulicy Żorskiej, w hali po dawnym supermarkecie. Potrzeba wolontariuszy! Praca jest od 9.00 do 18.00, codziennie, ale można przyjść pomóc prze kilka godzin – na tyle, na ile ma się możliwości. To apel m.in. do młodzieży, harcerzy, emerytów i wszystkich ludzi dobrej woli.

Zgłoszenia u p. Dominiki 577 234 433.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022