Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cenne historyczne znalezisko! Średniowieczne dokumenty w księdze metrykalnej z Mszany

Facebook Twitter

Pięć lata temu trafiła do Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, gdzie została poddana badaniom. Po czterystu latach, zawarte w niej bezcenne informacje na temat historii Mszany od czasów wojny 30-letniej, ujawnili częściowo naukowcy i archiwiści, którzy przez ostatnie osiem miesięcy badali księgę metrykalną mszańskiej parafii z lat 1638 - 1775.

Okazało się, że księga zawiera również nieoczekiwany skarb: bezcenne dokumenty nawet z czasów średniowiecza, które XVIII-wieczny introligator wykorzystał jako oprawę do księgi. Dzięki żmudnej pracy fachowców od konserwacji papieru i pergaminu, specjalnym zabiegom usuwania kleju, udało się z oprawy księgi wyodrębnić 61 niezwykłych dokumentów. W tym tygodniu w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zaprezentowano zarówno samą odrestaurowaną księgę metrykalną, jak i wydobyte z okładki m.in. rękopisy kazań w języku polskim i łacińskim z XVII i XVIII wieku czy XV-wieczny pergamin, zawierający rękopis antyfony bez zapisu nutowego, ale już z naniesioną czterolinią. Na podstawie pergaminu Sławomir Witkowski, odtworzył zapis nutowy i wraz ze swoim zespołem wykonał utwór.

– To są niezwykłe skarby, a wspólny wysiłek włożony w rozpoznanie oraz analizę zawartości, każe na nowo stawiać pytania o intelektualny dorobek górnośląskiego duchowieństwa doby nowożytnej, ale także o miejsce i rolę współczesnych archiwów kościelnych przechowujących tego rodzaju skarby języka i kultury – mówi dr Halina Dudała, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

– Bardzo cieszy nas to odkrycie. Nasza gmina będzie znana nie tylko ze słynnego mostu na autostradzie, ale też z tak niezwykłego znaleziska – mówią wójt Mirosław Szymanek i przewodniczący Rady Gminy Mszana Andrzej Kaperczak, którzy byli gośćmi dzisiejszego wydarzenia w Katowicach.

Mszańska księga nie jest najstarszym, ale jednym z najcenniejszych tego typu zabytków. Założył ją w 1638 roku ówczesny pleban mszańskiej parafii Vitus Melchior Machatius. Zapiski o chrztach, ślubach i pogrzebach były prowadzone przez ośmiu kolejnych plebanów.

Gmina  planuje włączyć się finansowo w publikację specjalnego wydawnictwa, prezentującego bezcenne dokumenty. Książka powinna ukazać się jesienią.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj