Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Mamy rok na deklarację czym ogrzewamy dom

Facebook Twitter

Od jutra (1.07.) rusza proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ma on na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Od lewej: Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego

To będzie bardzo ważna baza dla samorządów

– podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Jak tłumaczy, dzięki temu będzie wiadomo, jak duży jest problem z ilością kopciuchów i jak wiele starych pieców pozostało do wymiany. Z informacji z jednej strony korzystać będą władze centralne, z drugiej będzie ona w dyspozycji gmin.

Mówiąc wprost, będziemy mieć też informację, jakie środki mieszkańcy muszą wydać, aby ich systemy ogrzewania były zgodne z uchwałami antysmogowymi, które w Polsce funkcjonują

– przekonuje prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: W końcu samorząd ma narzędzie, które pozwoli na inwentaryzację tego zasobu grzewczego, który jest na terenie gminy. Mamy teraz cały rok, aby mobilizować naszych mieszkańców i pokazywać, że oto jest do wypełnienia deklaracja, która nie jest szczególnie skomplikowana. Chcę już teraz powiedzieć, że będziemy pomagać i promować te deklaracje, pokazywać w jaki sposób to wypełniać. Im szybciej dowiemy się jakie mamy zasoby, to będziemy mogli łatwiej szukać programów, które np. umożliwią szybsza wymianę takich źródeł ciepła. To jest bardzo potrzebne narzędzie, na które samorząd długo czekał.

Za całość odpowiedzialny jest Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Właściciele budynków mają rok na wypełnienie deklaracji:

Piotr Kuczera: Wypisanie tej deklaracji to jest w pewnym sensie wpisanie się w taką pozytywną modę, że oto chcę zadeklarować czym palę i jak palę. Kiedyś ładnie powiedziano, że aby skutecznie zarządzać miastem są potrzebne dane, dane, dane. Właśnie  w tym wymiarze ich bardzo brakowało, oto mamy narzędzie, które w ciągu najbliższego roku bardzo ułatwi nam pracę. Jest tak, że w Rybniku w ramach programu „Czyste powietrze” udaje się mobilizować mieszkańców, bardzo bym chciał, aby również w ramach składania deklaracji do naszej centralnej ewidencji, zaistniał również ten element społecznikowski, takiego pospolitego ruszania.

W tej nowej ewidencji znajdą się wszystkie źródła ciepła, które są wykorzystywane w Polsce.

Zarówno nowoczesne pompy ciepła, piece gazowe, ale i kopciuchy

– zaznacza Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego:

Emil Nagalewski: Te wszystkie problematyczne źródła ciepała zostaną zidentyfikowane, opisane i skatalogowane. Myślę, że dzięki temu będzie możliwa kontrola uchwały antysmogowej. Ja przypomnę, że już za pól roku korzystanie z najstarszych pieców i kotłów węglowych nie będzie legalne. Liczymy też na to, że dzięki tej bazie przyspieszy realizacja programu „Czyste powietrze”, więcej osób się zmobilizuje, by swoje źródło ciepła wymienić na nowoczesne, na ekologiczne.

Deklaracje będzie można składać od 1 lipca na dwa sposoby:

  • w formie elektronicznej – poprzez stronę www.zone.gunb.gov.pl za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu,
  • w formie papierowej – bezpośrednio w urzędzie właściwym dla umiejscowienia budynku lub wysyłając pocztą.

Więcej o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków powiemy w Eko Patrolu Radia 90 w najbliższą sobotę po godzinie 7.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj