Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum Fraunhofera w Rybniku. Co oznacza dla regionu? Czemu ma służyć?

Facebook Twitter

"To jest dobry deal" - tak o powstaniu Centrum Projektowego Fraunhofera mówi Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. We wtorek (26.01.) samorządowcy i władze uczelni podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Joseph von Fraunhofer to niemiecki fizyk i astronom żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś jest patronem Instytutu w Chemnitz, z którym chce współpracować śląska uczelnia. Centrum ma działać pod nazwą Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości i ma być szansą na rozwój dla uczelni, samorządu i biznesu z całego województwa śląskiego:

Zygmunt Łukaszczyk: To jest dobry deal, w takim układzie trójkąta: nauka- samorząd- biznes. W tym projekcie powinien- ale i też musi- uczestniczyć przemysł (…).

Śląsk czeka transformacja energetyczna.

To ogromne wyzwanie, jakie na nas czeka

– podkreślał w Rybniku Wojciech Kałuża wicemarszałek województwa śląskiego, mając nadzieję, że centrum projektowe będzie miejscem które pomoże w tym niełatwym procesie:

Wojciech Kałuża: Taką szansą dzisiaj dla nas jest stworzenie tego centrum projektowego, korzystamy z dobrodziejstw, a takim dobrodziejstwem jest to, że możemy się dzisiaj w Europie wspólnie sieciować, wspólnie znajdywać rozwiązania, wspólnie realizować projekty badawcze. Życzyłbym sobie, aby takim miejscem był Rybnik, cały Subregion Zachodni tak naprawdę, bo to on będzie najbardziej dotknięty transformacją.

Wielkie nadzieje z centrum badawczym wiążą samorządowcy z regionu. Mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Jesteśmy w mieście, które swoje tradycje mocno wiązało z przemysłem wydobywczym, z przemysłem ciężkim, ale oto nowe czasy, nowe możliwości, myślę, że dzisiaj Politechnika, województwo śląskie, a także pośrednio miasto Rybnik wraz z całym subregionem, szuka nowych możliwości, szuka nowego spojrzenia na rzeczywistość gospodarczą. Dzisiaj wiemy, że powiązanie świata nauki, lokalnego biznesu, przemysłu, który już dzisiaj tu istnieje, ale również współpraca z samorządem, z subregionem stworzy nową jakość życia mieszkańców.

Przewodniczący Subregionu Zachodniego Mieczysław Kieca zwraca uwagę, że powstanie centrum doskonale wpisuje się w pozyskiwanie kolejnych funduszy europejskich:

Mieczysław Kieca: Dziś jesteśmy w czasie, w którym musimy odpowiedzialnie zaproponować nowe, innowacyjne rozwiązania w naszym wspólnym domu, ten dom ma być nowoczesny technologicznie, ma być miejscem, w którym realizujemy nowoczesne projekty. Nie da się tego zrobić inaczej jak w partnerstwie. Jesteśmy w przededniu pisania projektów między innymi do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, to jest ten fundusz, w którym postawiono na współpracę i innowacyjność, postawiono na dobre rozwiązania dla przedsiębiorczości. Te, które spowodują, że to miejsce- Subregion Zachodni, wszystkie gminy, małe, większe- będą dobrym miejscem do zamieszkania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj