Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum Krwiodawstwa w Rybniku boryka się z brakami kadrowymi. Krwiodawcy czekają nawet 3 godziny w kolejce

Facebook Twitter

Centrum Krwiodawstwa w Rybniku ma problemy kadrowe, brakuje pielęgniarek. Krwiodawcy, choć chwalą sobie warunki w jakich dziś, po remoncie, oddają krew, to jednocześnie narzekają, że przez braki kadrowe. Niejednokrotnie czekać muszą w kolejkach nawet 3-4 godziny.

Centrum Krwiodawstwa w Rybniku

Centrum Krwiodawstwa w Rybniku ma wakaty

Długi czas oczekiwania w puntach krwiodawstwa w regionie. Honorowi krwiodawcy zwracają uwagę na braki w personelu w stacjach. Jeden z nich zadzwonił do naszej redakcji, po wizycie w Rybniku:

Mamy wyremontowany obiekt, a tak naprawdę dużo mniejsza obsada, wszystko trwa dużo dłużej. Krwiodawcy złożyli nawet petycję o zwiększenie etatów, bo tak jak kiedyś się czekało do półtorej godziny, tak teraz trwa do 3-4 godziny. Ludzie zdenerwowani, czekają.

To, że brakuje rąk do pracy potwierdza w rozmowie z Radiem 90 Gizela Kowol, dyrektor Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu:

Gizela Kowol: Mówimy o pielęgniarkach nie tylko w krwiodawstwie, ale brak odczuwa większość placówek i my również. Brakuje nam pielęgniarek, więc bardzo bym prosiła, gdyby ktoś  chciał coś w życiu zmienić, chciałby  zmienić pracę… Jest u nas w system jednozmianowym, nie ma pracy nocnej, w soboty i niedziele –  tylko akcje. Zapraszam do przyjścia, do wsparcia naszego personelu i kieruje tam apel do wszystkich pielęgniarek, które by chciały z nami współpracować.

Braki kadrowe są we wszystkich punktach, nie tylko w Raciborzu:

Gizela Kowol: W  Wodzisławiu, Rybniku i w Jastrzębiu są braki, to nie tylko problem krwiodawstwa w Raciborzu, ale ogólnie. Jestem po kilku rozmowach, jak to wygląda w innych rejonach. I tak jak przypuszczałam jest brak personelu, ja myślę, że może nowi, świeży pracownicy, którzy teraz się będą bronić, bo to jest czas zakończenia nauki na uczelniach wyższych, pomyślą  o naszej placówce.

Gizela Kowol

Czy pielęgniarki muszą mieć specjalne uprawnienia, by pracować w stacji krwiodawstwa?

Gizela Kowol:  Nie, mogą to być pielęgniarki z długoletnim stażem, pielęgniarki, które są po szkole średniej – tak jak to kiedyś uczono – może być pielęgniarka po licencjacie i pielęgniarka po studiach jako magister. Także wszystkie osoby posiadające uprawnienia, są u nas mile widziane.

Dyrekcja Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu deklaruje, że w tej chwili jest gotowa przyjąć do pracy 5 pielęgniarek. Szczegóły oferty są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej stacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024