Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Śląskim w nowej, zmodernizowanej odsłonie [FOTO]

Facebook Twitter

Zakończyła się modernizacja Pawilony IV Szpitala Śląskiego w Cieszynie, mieści się w nim nowa siedziba działającego przy placówce od 2018 roku Centrum Zdrowia Psychicznego. To szczególne miejsce, w którym mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, doświadczający trudności natury emocjonalnej i kryzysu psychicznego mogą natychmiast otrzymać bezpłatne wsparcie i profesjonalną pomoc.

Najważniejsze jest to, że bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę można skorzystać z pomocy. W nowej lokalizacji, w jednym miejscu, pacjenci mają dostęp do kompleksowych świadczeń z zakresu psychoterapii i psychiatrii dziennej, psychiatrii środowiskowej oraz punktu konsultacyjnego.

Pomagamy wielu osobom, zapotrzebowanie na pomoc jest ogromne

– mówi Radiu 90 Andrzej Kłoda Pełnomocnik Dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.

Andrzej Kłoda: To, co się dzieje wokół nas wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Z jednej strony mamy covid, który nas mocno poturbował przez dwa lata, proces takiej izolacji, który uderzył bardzo mocno w osoby młodsze, co widzimy chociażby w poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży i olbrzymich potrzebach w tym obszarze. Ale tak samo osoby starsze, które były przez rodziny izolowane i one bardzo mocno podupadły na zdrowiu psychicznym. My jesteśmy zwierzętami stadnymi, my potrzebujemy siebie nawzajem a takie alienowanie, oddzielanie, separowanie ono pod względem epidemiologicznym jest dobre, pod względem naszego zdrowia psychicznego jest fatalne.

A trwający konflikt zbrojny w Ukrainie jest kolejnym czynnikiem wywołującym niepokój. W cieszyńskim Centrum Zdrowia Psychicznego pacjenci korzystają z wielu różnych zajęcia i form terapii.

Andrzej Kłoda: Chociażby takiego zwykłego przygotowania posiłku, zadbania o swój budżet. Mamy muzykoterapię, mamy terapię zajęciową, psychoterapię indywidualną i grupową. Pacjenci są pod nadzorem i lekarza, i psychologów, i terapeutów zajęciowych. Jeszcze mamy coś, co w przeszłości nie istniało. Zespół Leczenia Środowiskowego to są osoby, które jeżdżą do środowiska. Mamy 3 samochody, w zespołach dwuosobowych jadą do środowiska, do osób, które wymagają stałego nadzoru, opieki, a nie muszą być leczone w oddziale całodobowym. Jeżdżą tam czasami 2 razy w tygodniu, czasami raz a są też takie osoby, że nawet codziennie przez pewnie czas dojeżdżają do tej osoby, żeby nadzorować jej proces leczenia.

Czuję satysfakcję, że w województwie jest kolejne takie miejsce, dzięki któremu podnosi się jakość ochrony zdrowia i poziom świadczonych usług

– mówił, otwierając centrum wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek: Pomoc psychologiczna, pomoc psychiatryczna ta empatia, to zrozumienie drugiego człowieka czasami w tych bardziej traumatycznych przeżyciach dla niego jest niezwykle ważne. Cieszymy się, że właśni e w takich miejscach nowoczesnych, świetnie przygotowanych z profesjonalnym zespołem ci ludzie mogą uzyskać pomoc, przejść terapię, tak aby mogli cieszyć się życiem każdego dnia.

Remont starego budynku i adaptacja na cele centrum leczenia pochłonął niespełna 7 milionów złotych.

Były to środki własne szpitala

– zaznacza jego dyrektor Czesław Płygawko.

Ale mamy do dyspozycji, w jednym budynku wszystkie niezbędne sale, które są potrzebne do profesjonalnego przeprowadzania zajęć

– dodaje.

Czesław Płygawko: Wszystkie wymagane w dobrze funkcjonującym w centrum zdrowia psychicznego, czyli gabinety do indywidualnej terapii, gabinety terapii zajęciowej, grupowej. Wcześniej mieliśmy to w dwóch lokalizacjach w innych pawilonach, starszych wymagających sporo nakładu, ale nie tak funkcjonalnych, nie takich perspektywicznych. To rozproszenie, że co prawda na terenie szpitala, ale w różnych lokalizacjach, było uciążliwe dla pacjentów, w związku z czym ten pomysł, żeby to skomasować w jednym, odpowiednio wyposażonym miejscu.

Pod opieką Cieszyńskiego Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się około 1100 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj