Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chałupki: Protest przeciwko zamknięciu granic [LIVE]

Facebook Twitter

Blisko 7 i pół tysiąca osób podpisało już petycję do premiera w sprawie przywrócenie ruchu na granicy polsko-czeskiej dla pracowników transgranicznych.

Dla tych osób, ale i ich rodzin to olbrzymi problem. Z dnia na dzień stracili pracę, nie wiadomo czy i kiedy uda się do niej powrócić. Wyjazd do Republiki Czeskiej i powrót do kraju skutkuje 14-dniową kwarantanną. Dlatego większość z pracowników transgranicznych pozostała w Polsce.

My chcemy wrócić do pracy. W Czeskim Cieszynie zakłady pracują, potrzebują nas. Za chwilę jak będą potrzebować ludzi, to zaczną nas zwalniać i przyjmować tych, którzy mogą przyjść do pracy. My stracimy pracę i środki do życia. My naprawdę byliśmy tam bardzo dobrze kontrolowani i zabezpieczeni. Jak wjeżdżaliśmy czy wchodziliśmy na granicę, mieliśmy kontrolowaną temperaturę. Czesi wcześniej wprowadzili obowiązek maseczek niż my. W zakładach pracy są płyny do dezynfekcji, jest wszystko co jest potrzebne. Zostajemy bez możliwości pracy w tej chwili

– mówiła nam kilka dni temu jedna z kobiet pracujących w Czeskim Cieszynie.

Dzisiaj (24.04.) w Chałupkach odbył się pierwszy z zapowiadanych protestów. Pracownicy transgraniczny pojawili się w okolicach przejścia granicznego i spacerując w maseczkach, wyrażają swoje niezadowolenie i dezaprobatę do zamkniętych granic.

Jutro (25.04.) podobny protest odbędzie się w Cieszynie. Jest zaplanowany na godzinę 12.00 przy ulicy Zamkowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024