Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chcą być stolicą turystyki weekendowej. W Jastrzębiu-Zdroju powstanie szlak przyrodniczy [materiał partnera]

Facebook Twitter

Jastrzębie-Zdrój ma ambitne plany i zamierza stać się stolicą turystyki weekendowej. Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego, czy Żelazny Szlak Rowerowy to tylko niektóre z atrakcji, jakie powstały w mieście w ostatnich latach. Teraz przyszedł czas na szlak przyrodniczy.

fot. Łukasz Parylak

Miasto Jastrzębie-Zdrój opracowuje przebieg szlaku pieszo–rowerowego, który ma na celu wskazanie walorów przyrodniczych miasta. Szlak ten ma tworzyć spójną i łatwą do przejechania, a na terenach leśnych również do przejścia trasę, umożliwiającą zapoznanie się z licznymi terenami zielonymi występującymi na terenie miasta, z ich charakterystycznymi elementami.

Dla przykładu, w Lesie Kyndra przebieg szlaku planuje się przeprowadzić w ten sposób, aby każdy mógł zapoznać się z rosnącym tam Dębem, posiadającym status pomnika przyrody.

W wybranych miejscach na szlaku planuje się również zainstalowanie drewnianych elementów małej architektury – ławek, stojaków rowerowych a także tablic informacyjnych, wskazujących w formie graficzno–opisowej m.in. najważniejsze elementy fauny i flory występujące na danym obszarze. Odpowiednie oznakowania ułatwiające poruszanie się po szlaku, mają pojawić się m.in. na Żelaznym Szlaku Rowerowym. Będą one prowadzić chociażby do Lasu Biadoszek czy Doliny Szotkówki. Oprócz wspomnianych punktów szlak ma przebiegać także przez Las Ruptawiec, Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego czy Park Zdrojowy.

fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

Trasa szlaku będzie poprowadzona po istniejących już ścieżkach i na terenach zielonych nie planuje się ingerencji w ich naturalny przebieg. Obecnie trwają dalsze uzgodnienia z właścicielem terenu, które w przypadku ich pomyślnego zakończenia, pozwolą na przystąpienie do realizacji oznakowania szlaku.

Planuje się, że szlak będzie przebiegał przez:

  • Dolinę rzeki Szotkówki,
  • Las Biadoszek,
  • Las Pastuszyniec,
  • Las Ruptawiec,
  • Las Kyndra,
  • Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego,
  • Park Zdrojowy,
  • Stawy Wodzisławskie.

fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

Jak mówią jastrzębscy urzędnicy, o powstaniu takiego szlaku myśleli już od dawna, teraz przyszedł cas na realizację planów.

Izabela Grela: Mieliśmy okazję się spotkać z prawdziwymi miłośnikami przyrody, którzy te najciekawsze zakątki i okazy znają doskonale i zasugerowali miastu, by je udostępnić szerzej publiczności. To jest tak, że kiedy my po prostu żyjemy w mieście, to niekoniecznie wiemy dokąd pójść, żeby zobaczyć coś naprawdę pięknego i urokliwego. Dlatego bazując na wiedzy przyrodników, budujemy ścieżki przyrodnicze i w tej chwili pracujemy razem z Lasami Państwowymi nad uzgodnieniem możliwości wykorzystania niektórych tych terenów leśnych w celach rekreacji typowo miejskiej. W zależności od tego, czy to będą ścieżki bardziej dostępne, na pewno powstaną tam ścieżki rowerowe. Jeśli będą to tereny mniej dostępne, zakładamy, że będzie to ścieżka typowo piesza. Chcemy zachęcić mieszkańców miasta i regionu do oglądania czegoś, co jest naprawdę ciekawe, żeby właśnie w weekendy, bo mówimy tutaj o turystyce weekendowej- Jastrzębiu, który ma potencjał, by się stać stolicą turystyki weekendowej- korzystać z takich ścieżek przyrodniczych. Chcemy też wypromować meandry Szotkówki. Na ten moment można nawet 4 km tą rzeką popłynąć, to dla osób, które dopiero są adeptami tej sztuki, to jest naprawdę duża atrakcja. Oczywiście te ścieżki będą się rozwijały, jesteśmy na etapie oznakowania, na etapie uzgodnienia gdzie, w których miejscach może to powstać i wyznaczanie tras, żeby mieszkańcy, turyści mogli do tych najciekawszych zielonych miejsc w Jastrzębiu dotrzeć

Powiedziała nam Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej w jastrzębskim magistracie.

Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej w jastrzębskim magistraci

Już dzisiaj w naszym programie popołudniowym, Przewodniku Radia 90, w którym polecamy wyjątkowe miejsca, powiemy więcej o szykującej się nowej atrakcji turystycznej w Jastrzębiu-Zdroju. Bądźcie z nami i śledźcie nasz portal.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj