Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chcą pomóc osobom z zespołem Aspergera. W Wodzisławu ruszył projekt „Nie jesteś sam”

Facebook Twitter

W Wodzisławiu Śląskim ruszył projekt pod nazwą "Nie jesteś sam", który ma na celu nauczenie osób z autyzmem w tym z zespołem Aspergera samodzielności. Ma to być przygotowanie ich do reprezentowania własnych interesów, potrzeb i problemów.

Mała książka – wielki człowiek
fot.pixbay.com

Mówi prezes stowarzyszenia „Przy Dziupli” organizującego projekt:

Sylwia Koczy: Chcemy zorganizować takie szersze zaplecze pomocowe dla osób o szczególnych potrzebach, jest grupa osób po których nie widać, że są inaczej funkcjonujące, nie można ich nazwać, że są niepełnosprawne ale mają takie szczególne potrzeby i inaczej funkcjonują w społeczeństwie, że często trudno jest im się odnaleźć w szkole, w życiu czy grupie rówieśniczej. Chcemy ukazać te osoby jako pełnoprawnych członków społeczności przede wszystkim lokalnej, pokazać że oni też mają potrzeby o których często nie potrafią mówić i ich nazywać, oni się mają tego nauczyć aby potem to pokazać, że ja chcę, mogę i potrafię.

W ramach projektu ruszył już punkt konsultacyjny. Tam zainteresowani otrzymają wszelkie potrzebne informacje dotyczące tego gdzie można uzyskać wsparcie, czy na przykład dowiedzą się jak napisać wniosek o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Są też prowadzone zajęcia praktyczne

– mówi wiceprezes stowarzyszenia:

Beata Dąbrowska: Organizujemy treningi funkcjonowania w przestrzeni publicznej dla osób o szczególnych potrzebach, mamy 3 grupy, dwie są dla nastolatków z zespołem Aspergera, jedna dla osób młodszych. Prowadzimy cyklicznie te treningi raz w tygodniu po 3 godziny. Trzecią formą będzie zorganizowanie warsztatów gdzie będziemy wyłaniać self-adwokatów, czyli osoby które nauczą się reprezentowania swoich interesów i potrzeb.

Innowacyjność projektu polega właśnie na tym, że osoby do niego zakwalifikowane będą trenować nowe dla nich umiejętności w małych grupach a później zaprezentują jej szerszemu gronu

– dodaje prezes stowarzyszenia:

Sylwia Koczy: Chodzi zarówno o sposób wypowiedzi, zachowania, ubiór, do tego wykorzystujemy mieszkanie treningowe, które prowadzimy już od kilku lat na terenie powiatu wodzisławskiego oraz wszystkie takie życiowe sytuacje, czyli imprezy sportowe, wyjście do kina, teatru, restauracji, tam gdzie te praktyczne umiejętności można nabyć w naturalny sposób i my możemy je od razu weryfikować, po każdym takim wyjściu jest rozmowa i analiza tych zachowań.

W ramach programu odbywać się będą także spotkania skierowanie do wszystkich instytucji pomocowych zajmujących się osobami o specjalnych potrzebach, wypracowany ma zostać długofalowy plan pomocowy.

Jest jeszcze jedno ważne zadanie

– dodaje prezes:

Sylwia Koczy: Zależy nam też na tym żeby pozyskać pracodawców którzy będą chętni do zatrudnienia osób o szczególnych potrzebach, chcemy im pokazać, że mają się nie bać tych pracowników, bo wiemy, że są już dobre przykłady i chcemy też tych pracodawców zachęcić żeby się zareklamowali, że taki pracodawca może być bardzo wartościowy i przyniesie korzyści, nie tylko w wymiarze finansowym, bo wiemy że są dofinansowania, ale chodzi o ten wymiar społeczny, że żyjemy w tej lokalnej społeczności i warto starać się jedni o drugich i to przyśnienie obopólną korzyść.

Projekt ma pomóc nie tylko osobom potrzebującym ale także ich rodzinom, a zainteresowanie z tygodnia na tydzień rośnie

– dodaje członek zarządu stowarzyszenia:

Anna Mucha: Jest spore zainteresowanie, zaczynaliśmy od małej grupy 4 osobowej, teraz mamy tych starszych już 9 osób, bo rodzicom jest trudno obarczyć innych tą opieką, bo ona jest naprawdę ciężka, tego nie widać zewnętrznie, dopiero po wgłębieniu się po zachowaniu i po tym jak się odzywa, wtedy jest to zauważalne. Ten rodzic czasami czuje się obarczony tym, że inni mogą ocenić go oceną społeczną, gdzie my pokazujemy, że trzeba się z pewnymi rzeczami pogodzić i przyzwyczaić, po mimo tego, że oni zachowują się trochę inaczej, to nie znaczy że gorzej.

Cały projekt „Nie jesteś sam” zakończy się specjalnym seminarium edukacyjnym dla jego uczestników, ich rodziców czy specjalistów. Zaplanowano je na wrzesień przyszłego roku. Opracowany zostanie także folder informacyjny. Co warto podkreślić projekt skierowany jest do osób potrzebujących pomocy nie tylko z terenu powiatu wodzisławskiego ale całego subregionu zachodniego.

Dla kogo punkt konsultacyjny projektu „Nie jesteś sam”:

– dla rodziców i opiekunów osób z problemami rozwojowymi, osób z niepełnosprawnością, zagrożonych niepełnosprawnością, wykluczeniem społecznym
– dla osób poszukujących informacji i rozwiązań problemów wynikających z funkcjonowania osób o szczególnych potrzebach
– dla wszystkich, którzy chcą się podzielić sprawdzonymi praktykami i działaniami na rzecz osób o szczególnych potrzebach

Jakie informacje można uzyskać w punkcie konsultacyjnym :

– związane z procedurą orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności
– formach wsparcia w tym o programie „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent Osobu Niepełnosprawnej”
– dofinansowaniach i dotacjach
– diagnozowaniem
– systemem edukacyjnym i wspomagania rozwoju
– stowarzyszeniach działających w naszym regionie na rzecz osób o szczególnych potrzebach
– specjalistach świadczących usługi wobec tej grupy społecznej

Jak się skontaktować :

– dzwoniąc pod numer telefonu 725539145
– korzystając z dyżuru stacjonarnego – wtorek i środa w godzinach 16.00 – 18.30 w siedzibie stowarzyszenia w Wodzisławiu Śl. ul. Czyżowicka 29b
– wypełniając formularz zapytaniowy dostępny na naszej stronie w zakładce kontakt

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024