Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Chcemy grać muzykę i się spełniać”. Maya Krav koncertuje w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Maja Krav, czyli Maja Krawczyk i Igor Lot To młody zespół, który niedawno miał okazję zagrania koncertu w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach w ramach projektu "Muzyka w sieci". Grają muzykę elektroniczną, ale pytając ich o gatunek, jaki reprezentują, odpowiadają, że nie chcą się ograniczać. My oczywiście zapytaliśmy, czym jest dla nich pasja.

Maja Krawczyk: To teoretycznie solowy projekt, ale uznała, że należy do niego także mój perkusista Igol Lot, bez którego nie wyobrażam sobie grać, choć czasem się zdarzają solowe koncerty.

Radio 90: Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?

Maja Krawczyk: To było, jak miałam 10 lat i mama zmuszała mnie do uczęszczania na lekcje piania. Nie chciałam i bardzo się temu sprzeciwiałam, ale byłam wtedy bardzo zafascynowana gitarą i powiedziałam mamie, że jak mi kupi gitarę, to ja będę chodziła na lekcje pianina. Tak też się stało. Potem te lekcje pianina rzuciłam gdzieś na drugą stronę, potem chodziłam jeszcze do innej szkoły na te lekcje. Zaczęłam też grać na gitarze, zafascynowana byłam wtedy zespołem Green Day. Na gitarze byłam samoukiem, później, jak się okazało, na pianinie też, bo w gimnazjum przestałam chodzić na lekcje. Teraz od paru lat zajmuję się produkcją muzyczną, gram na syntezatorach i jestem tym dość zafascynowana. Gitary nie chcę się pozbywać, to jest mój ukochany instrument i wplatam jej brzmienie w swoich kompozycjach.

Maja Krawczyk, zespół Maya Krav

Radio 90: Ostatecznie okazało się, że upór matki się przydał. Dziś grasz na syntezatorach i komponujesz.

Maja Krawczyk: Totalnie. Pianino i syntezatory to są dwie różne rzeczy, ale umiejętność gry na klawiszach bardzo się przydaje. Moim marzeniem jest, żeby na dużej scenie kiedyś zagrać na takim dużym fortepianie.

Radio 90: Jakiego rodzaju tworzysz muzykę?

Maja Krawczyk: Jest to muzyka elektroniczna, ale prywatnie też tworzę muzykę filmową i idę w tym kierunku. Słucham dużo muzyki z filmów czy nawet z gier, chciałabym kiedyś taką skomponować i żeby ona została wykorzystana do takich celów.

Radio 90: Muzyka elektroniczna do dość szerokie pojęcie.

Maja Krawczyk: Tak ją określam, nie chcę wchodzić w podgatunki tej muzyki, bo nie lubię się ograniczać. Jestem otwarta, jeżeli chodzi o różne zastosowania, eksperymenty, brzmienia. Nie chcę tego konkretnie określać pod dany gatunek.

Radio 90: Jak Wam się grało w Domu Kultury w Boguszowicach w ramach projektu Muzyka w sieci”?

Maja Krawczyk: Cieszę się, że tu była duża scena. Ja miałam przestrzeń, Lot miał przestrzeń, mogłam spokojnie wyjść z gitarą. Duża scena, mnóstwo świateł, kamery. Bardzo brakuje tego kontaktu z publicznością, wtedy jest więcej emocji, jest jeszcze większa euforia, ekscytacja. Tu jest bardzo dobre miejsce do grania, chętnie bym tu zagrała przed ludźmi.

Radio 90: Czy muzyka jest Twoją pasją?

Maja Krawczyk: Zdecydowanie, nie wyobrażam sobie bez niej życia- dosłownie. Aktualnie studiuję dziennikarstwo, udzielam się w organizacji studenckiej Paneuropa, ale tak naprawdę najbardziej skupiam się na muzyce. Mimo wszystko dążę do tego, żeby się w tym spełniać, żeby grać koncerty i tworzyć tę muzykę. Odkąd w końcu udało mi się wybić na tę falę grania, to tym bardziej czuję, że scena jest moim miejsce na zawsze.

Radio 90: Najbliższe plany wiążesz z muzyką?

Maja Krawczyk: Tak, właśnie bronię licencjat, bardzo fajnie było studiować, ale cieszę się, że będę miała już to z głowy. Na wakacje chciałabym pograć kilka koncertów, które ogłaszam cyklicznie na swoim profilu na Facebooku. W lipcu np. będę grała w Sosnowcu oraz na festiwalu Racłacamp w Skarżysku Kościelnej.

Radio 90: Chciałabyś zagrać na dużych festiwalowych scenach?

Maja Krawczyk: Moim największym marzeniem jest możliwość zagrania na Woodstocku w godzinach największego szczytu. Chciałabym też grać na zagranicznych scenach.

Radio 90: Muzyka, którą grasz, jest taneczna, można się do niej bawić w klubach.

Maja Krawczyk: Miło jest mi to słyszeć i chciałabym, żeby tak było. Utwór np. Times Up ma do tego potencjał. Gdybym przyszła do klubu i usłyszała tę piosenkę, byłabym bardzo podekscytowana.

Rozmawialiśmy z perkusistą Mayi Krav, Igorem Lotem.

Radio 90: Jak długo grasz na perkusji?

Igor Lot: To już będzie 9 lat, odkąd zacząłem szkołę muzyczną na tym właśnie instrumencie.

Radio 90: Ile grasz w projekcie Mayi Krav?

Igor Lot:  Kilka miesięcy. Z tym się wiąże ciekawa historia, Maja umieściła ogłoszenie w internecie, szukając perkusisty do swojego projektu i ja się zgłosiłem. Następnie okazało się, że została zwycięzcą programu Stage for you – miałem okazję być na tym występie i wciąż mnie to trzyma- i zapomniała o tym ogłoszeniu. Następnie okazało się, że mamy wspólnych znajomych i się spotkaliśmy na imprezie. Pierwszy raz po prostu ja usiadłem za perkusją, ona grała, ja grałem i po prostu grało nam się świetnie. Teraz występujemy razem na scenie.

Igor Lot, perkusista

Radio 90: Co Cię inspiruje, skąd łapiesz inspiracje?

Igor Lot:  Aktualnie studiuję, jestem na kierunku: muzyka w multimediach, o specjalności: kompozycja. Jestem wielkim fanem stwierdzenia, że brak ograniczeń zabija kreatywność. Ja będąc kompozytorem mam dużą świadomość tego, że jeżeli nie mam ograniczeń, to ja nie mam żadnego pomysłu. W sytuacji, kiedy ja podchodzę do projektu, w którym większość już jest gotowa i to jest wizja innej osoby, to została mi ta malutka część, którą ja mogę sobie zagospodarować jak swoje małe mieszkanko i to ode mnie zależy, jak ja je zagospodaruję czy coś dodam, czy coś odejmę. To tak naprawdę daje o wiele więcej możliwości.

Radio 90: Interesujące podejście. Często właśnie się twierdzi, że to ograniczenia blokują kreatywność, Ty to odwróciłeś.

Igor Lot:  Zgadza się i uważam, że na ograniczenia nie powinno się patrzeć jako na wadę, raczej jako coś na plus, co jeszcze można z tego wyciągnąć. W utworach Mai, które można usłyszeć na platformach streamingowych, perkusja jest elektroniczna i w sytuacji, kiedy gramy to na żywo, gramy to z własnym feelingiem. Ja robię to, jak uważam, jak czuję i tu już jest delikatna zmiana, ale w całości daje dużą różnicę.

od lewej: Igor Lot, Maja Krawczyk

Radio 90: Styl gry, który proponujesz słuchaczom, jest surowy i jednocześnie taneczny.

Igor Lot:  Ja uważam, że styl gry musi być dopasowany do utworu, tutaj nie mam miejsca na solowe występy, to nie ma sensu. To my jesteśmy dla utworu, utwór dla nas, żeby się pokazać.

Radio 90: Dla Ciebie gra na perkusji jest pasją?

Igor Lot:  Jak najbardziej i trochę mnie to przeraża, bo ja mam nadzieję, że to będzie mój przyszły zawód. Widzę mnóstwo ludzi, którzy mają pasję poza swoim zawodem i bardzo martwię o to, że w pewnym momencie, kiedy to nie będzie moja praca, to ja o tym zapomnę. Nic innego mnie tak naprawdę nie kręci. Mam ochotę i nadzieję, że będę mógł ciągnąć z tej pasji, ile mogę.

Radio 90: Dziękuję Wam za rozmowę.

Dziękujemy.

Koncert Mayi Krav odbył się w ramach serii koncertów w ramach projektu „Muzyka w sieci”. Każdy zespół może się zgłosić do Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach i zarejestrować swój koncert w na profesjonalnym sprzęcie audio i wideo. Rozmawiał Przemek Niedźwiecki.

Zobacz nagranie:

Więcej zdjęć:

Utwory:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024