Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Chcemy żyć bez smrodu”. W Lyskach protestowali mieszkańcy [FOTO]

Facebook Twitter

„Nie chcemy tych odpadów w tym miejscu!” W Lyskach odbył się dzisiaj (17.12) protest mieszkańców. Sprzeciwiają się - ich zdaniem - nielegalnym odpadom, które wysypywane i zakopywane są na polu w centrum miejscowości.

Śmierdzi od kilku tygodni, zwożone są tutaj niby odpady zielone, ale na zdjęciach, które zrobiliśmy jest i plastik, i kable oraz inne odpady

– mówią protestujący.

Kilkanaście osób pojawiło się dzisiaj przy ulicy Kamionki, gdzie na terenie zielonym, firma zajmująca się odpadami, rozwozi je na polu. Także dzisiaj na miejscu pojawili się pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobierali próbki odpadów.

Ten smród utrzymuje się kilka tygodni, jest uciążliwy dla nas, strasznie się tu z tym żyje. Jak się przechodzi, przejeżdża, to czuć(..). Śmierdzi nawet w domu, jak wiatr wieje od Suminy to wszystko idzie na nas(..). Na jakiej postawie ten pan ma zgodę, chcemy wiedzieć!(..) To są zdjęcia towaru, który jest tutaj wysypywany jako biomasa, tutaj są zgniłe liście, trawę…(..) W pewnym momencie zaczął przywozić jakieś kable elektryczne w te miejsce, gdzie ta biomasa została wysypana…

Zdjęcia mieszkańców:

To centrum miejscowości, tereny zielone, taka działalność w tym miejscu nie powinna mieć miejsca

– przekonuje sołtys Lysek, Bronisław Maszkiewicz.

Ludzie przed świętami nawet nie mogą otworzyć okien, dzieci się duszą, to jest jakiś zapach amoniaku. Bezczelnie się wszystko wysypuje w centrum miejscowości. To jest nie do pomyślenia żeby XXI wieku pan, który podobno ma zezwolenia, a powiat mówi, że nie dał zezwoleń na wysypywanie takich nieczystości, to chodzi o smród, tak nie śmierdzą zielone odpady. Tam jest wszystko, mieszkańcy mówią, że przywożą i plastikowe odpady, nie tylko bio. Biomasy też nie można nawieźć na 4 metry grubo, bo to będzie fermentować, a ten zapach się roznosi na całą wieś.

Opinia inspektoratu ma być znana za kilkanaście dni. Do tematu powrócimy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj