Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Chichot życia”, czyli sztuka w centrum Raciborza

Facebook Twitter

W centrum Raciborza, dokładnie na rynku od strony Placu Dominikańskiego tuż przy kościele św. Jakuba ustawione zostały srebrzyste rzeźby autorstwa znanego na całym świecie artysty, Michała Batkiewicza.

www.raciborz.pl

Michał Batkiewicz

Urodził się 8 września 1957 r. w Nowym Targu. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu w Niemczech, w Buenos Aires w Argentynie, w Tolido w USA, w Turynie i Niche-lino we Włoszech, w Kamarno na Słowacji oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie umieszczone zostały postacie zwierząt. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Ponad pięciometrowe klauny, przybierające różne pozy, będzie można podziwiać przez najbliższe 4 miesiące. Plenerowa wystawa to pozytywny przekaz na koniec lata. Instalacja ma także swoją symbolikę.

Koła nawiązują do licznych podróży artysty po świecie, to symbol pędzącego świata, który wcale nie musi być smutny.

Rzeźby wykonane są z aluminium, ważą 3 tony.


Galeria:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj