Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Chirurgia w Wodzisławiu: będzie funkcjonować, ale tylko z połową łóżek

Facebook Twitter

4 lekarzy plus 3 rezydentów będzie od dziś (9.10.) zabezpieczało pracę oddziału chirurgicznego w wodzisławskim szpitalu. Jak już informowaliśmy was w Radiu 90: oddział wznowi pracę o godzinie 15.00.

Mówi Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach:

Wznawiamy prace oddziału chirurgii ogólnej w szpitalu, przede wszystkim do poniedziałku będziemy się skupiać na zabezpieczeniu tych pacjentów, których mamy na oddziale interny i oddziale ortopedycznym. To są pacjenci, którzy zostali przeniesieni na te oddziały, ponieważ nie mogliśmy tych pacjentów wypisać do domów, ze względu na ich stan zdrowia. W pierwszych dniach będziemy się tymi pacjentami zajmować, żeby oni już mieli tę opiekę w oddziale chirurgicznym zapewnioną, natomiast od poniedziałku będziemy ruszać już z ostrymi przypadkami. Jednocześnie w dalszym ciągu trwają rozmowy, spotykamy się z lekarzami, którzy mogliby zasilić ten oddział, dlatego, że ten personel, który na chwilę obecną będzie pracował w oddziale, to jest niezbędne minimum. Musimy ten personel zasilić i to są kwestie najbliższych dni.

Opieki w tej chwili wymaga 11 pacjentów. Potrzeba z kolei jeszcze 3-4 lekarzy, aby oddział mógł zacząć pracować na „pełnych obrotach”. Od dziś (9.10.) bowiem chirurgia będzie funkcjonować, ale przy ograniczonej ilości łóżek: z 50 do 27. Przypomnijmy, że działalność oddziału została zawieszona 30 września, z powodu braku lekarzy. Czym dyrektor przekonał medyków do pracy w lecznicy?

Jakie stawki zaproponowano lekarzom dyrektor Kowalik nie chce zdradzić, bo jak mówi „konkurencja nie śpi”. Co z zabiegami planowymi?

Te zabiegi zostały przesunięte na styczeń i tutaj też wznowienie tej pracy, w tym trybie jest uzależnione od tego jak szybko uda nam się ten zespół zasilić dodatkowymi pracownikami, dodatkowymi lekarzami. Nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się uruchomić ten oddział, więc chciałbym i będę robił wszystko- i nie tylko ja, ale również mój zastępca do spraw lecznictwa i starosta- że nie spoczniemy tylko będziemy zabiegać o to, by uruchomić pracę oddziału w pełnym zakresie.

A wciąż trwają rozmowy z ginekologami, 8 jest na wypowiedzeniach, żądają poprawy warunków pracy – tu Krzysztof Kowalik jest większym optymistą i ma nadzieję na porozumienie z lekarzami z tego oddziału. Trudna sytuacja kadrowa jest natomiast na internach, zarówno w Wodzisławiu, jaki Rydułtowach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2020