Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chodzi o edukację i działania na rzecz ochrony bociana białego

Facebook Twitter

Bociany odleciały, a energetycy szykują się do wzmocnienia ich gniazd. Jednocześnie firma Tauron, na której słupach jest ponad 1600 bocianich gniazd, podpisała porozumienia o współpracy na rzecz ochrony bociana białego z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu i Krakowie. W naszym regionie takich gniazd na słupach też nie brakuje.

fot. J.Ulicki/mat.prasowe Tauron

Jesień jest bardzo dobrym momentem na rozszerzenie współpracy i zaplanowanie dalszych wspólnych działań z lokalnymi RDOŚ chroniących i wspierających ptaki.

– mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucji.

Po letnim okresie intensywnej współpracy z ornitologami oraz osobami obrączkującymi młode ptaki, energetycy przygotowują się do przeglądu bocianich gniazd. Prace oczyszczania gniazd z nadmiaru budulca oraz zabudowy ochronnych platform na słupach energetycznych można wykonać tylko w okresie, kiedy ptaków na nich nie ma.

Zgodnie z zapisami Porozumień z RDOŚ we Wrocławiu i Krakowie głównym obszarem wzajemnej współpracy ma być edukacja i budowanie świadomości w otoczeniu o bocianach, zagrożeniach dla ptaków i sposobach ich ochrony.

Bocianie gniazdo, budowane przez lata może ważyć kilkaset kilogramów, a nawet kilka ton. Trzeba więc z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, a więc takie warunki, w których konstrukcja gniazda i same ptaki nie będą uszkadzały linii energetycznych, a z drugiej pomagać im znaleźć maksymalnie bezpieczne i dogodne dla nich miejsca budowania gniazd. Dlatego dla lokalnych RDOŚ TAURON to ważny partner.

Jednym z głównych założeń realizacji porozumienia jest rozpropagowanie wiedzy o bocianach i celu ich ochrony. Nasze dotychczasowe działania na rzecz ochrony bociana białego, podejmowane przez RDOŚ we Wrocławiu polegały na dofinansowaniu – zarówno ze środków własnych, jak i środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu – ośrodków rehabilitacji zwierząt, w których te zwierzęta dość licznie przebywają

– podsumowuje podpisane porozumienie Wojciech Rejman, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Tauron zapowiada podobne porozumienia z innymi dyrekcjami ochrony środowiska w Polsce.

A propagowaniu wiedzy o bocianach służy też projekt „Bociany integrują”, dzięki któremu w sieci można obserwować bocianie gniazdo w Ustroniu. W tym roku bocian pojawił się w nim 17 marca. Ustrońska para doczekała się 4 piskląt, choć najmłodsze nie przeżyło. Trzy bocianie maluchy w czerwcu zostały zaobrączkowane a w lipcu odbyły swoje pierwsze loty. Od 20 sierpnia gniazdo stoi puste.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024