Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chrabąszcz majowy w ogrodzie. Czy jest szkodnikiem?

Facebook Twitter

Wiosną i na początku lata pojawiają się chrabąszcze majowe. Choć w mieście są mniej spotykane, na terenach wiejskich i podmiejskich potrafią być prawdziwą plagą. Owady te wzbudzają grozę wśród właścicieli ogrodów!

Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy to owad o dość dużym i masywnym ciele. Pokazuje się wiosną i wydaje charakterystyczny dźwięk.  Jego głowa, część przedplecza i spód ciała mają czarny kolor, jego odnóża i pokrywa są brunatne. Samice mają czułki zakończone wachlarzykiem. Owad ten należy do rodziny żukowatych. Największe osobniki chrabąszcza dorastają do 4 centymetrów. Młode larwy żyją zakopane w ziemi nawet 4-5 lat.

fot.pixabay.com

Czy chrabąszcz jest szkodnikiem?

Niestety, chrabąszcze są szkodnikami, bywają także niszczycielami naszych ogrodów. Owady te składają jaja pod ziemią. Wylęgają się z nich pędraki. Przeobrażenie takiej larwy w chrząszcza może trwać nawet kila lat. Podczas początkowego okresu życia owady te żerują w ziemi, podgryzają korzenie roślin. Majowe dni to czas, kiedy dorosłe larwy zmieniają się w chrabąszcze i wychodzą z ziemi. Wówczas zaczynają żerować na zewnętrznych częściach roślin. Składają również jaja.

fot.pixabay.com

Obserwuj swój ogród

Najczęściej narażone na ataki chrabąszczy są młode drzewa i krzewy, ponieważ mają one słabo wykształcony system korzeniowy. Oznaką pojawienia się pędraków w naszym ogrodzie będzie stopniowe osłabianie roślin. Jeśli zauważymy, że nasze rośliny są słabsze, warto sprawdzić obecność larw w ziemi. Wystarczy młode chrabąszcze wyciągnąć na powierzchnię, na której nie przeżyją.

Walka z chrabąszczem majowym

W walce z chrabąszczami pomogą rozprawić się krety, nietoperze i ptaki. Kiedy nasze drzewa są mieszkaniem dla tych owadów, można je strząsać, pozbierać i wynieść w miejsce w którym nie będą nam zagrażać. Pracę powinno się wykonywać wczesnym porankiem, gdy owady są jeszcze odrętwiałe. Chemiczna ochrona polega na opryskiwaniu koron drzew insektycydami. Starajmy się jednak unikać chemii, która może być niebezpieczna dla nas czy też pożytecznych owadów. Nie stosujmy jej w miejscach, gdzie bawią się nasze dzieci i zwierzęta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj