Chrószcz w Radiu 90: „Jak trzeba będzie dystrybuować węgiel, to będziemy to robić. Nie wierzyłem, że tego doczekam”
"Dopiero jak zbierzemy wnioski, będziemy wiedzieć jakie jest realne zapotrzebowanie na węgiel od samorządu po gwarantowanej cenie"- mówi poranny gość Radia 90 Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. Wczoraj (20.10.) Sejm przyjął ustawę o dystrybucji opału przez gminy, po preferencyjnej cenie poniżej 2 tys. złotych.
Gościem Małgorzaty Kmieciak był Tadeusz Chrószcz wójt Marklowic:
Tadeusz Chrószcz: Ma to wrócić jeszcze do senatu następnie z powrotem do Sejmu. Zobaczymy, jaki będzie ostateczny kształt i wtedy będą dostępne odpowiednie druki. Trudno powiedzieć, jaka będzie skala tego problemu w naszej gminie. My musimy zebrać ankiety, przeliczyć to, wtedy złożymy zamówienie i zastanowimy się, czy pójdziemy na współpracę z jakąś inną sąsiednią gminą, czy z konkretnym punktem. My mamy taki niewielki punkt sprzedaży węgla w Marklowicach, ale nie wiem, czy on będzie na tej liście certyfikowanej. Tych punktów tzw. certyfikowanych w całej Polsce ma być około 50. To te nie byłoby dobre rozwiązanie, gdyby mieszkańcy Marklowic musieli jeździć kilkadziesiąt kilometrów.
Słuchacze Radia 90 alarmują o sytuacjach, w których kupiony w sklepie PGG węgiel, jest do odbioru w odległych składach. Opisują, to że po opał z kopalni 10 km od domu, muszą jechać po 100 kilometrów, płacąc słono za transport.
Tadeusz Chrószcz: Pod gminą Marklowice wydobywa się rocznie około 3,5 miliona ton i nigdy nie wierzyłem w to, że dożyję takich czasów, że gmina będzie się musiała tutaj zajmować takim zadaniem jak dostawa węgla do mieszkańców.
Marklowice nie mają żadnych gminnych obiektów ogrzewanych węglem:
Tadeusz Chrószcz: W centrum gminy wykorzystaliśmy metan poprzez współpracę z kopalnią i tam mamy ciepłociąg do sześciu w tej chwili obiektów użyteczności publicznej. W tym nie tylko są obiekty gminy, bo jest również dom nauczyciela, przychodnia. Przedszkole, zupełnie odrębny obiekt jest ogrzewane pompami ciepła, ośrodek sportowy gazem wraz z panelami fotowoltaicznymi, Szkoła Podstawowa nr 2 ma ogrzewanie na gaz, mała remiza ma również ogrzewanie gazowe, także praktyczni w naszych obiektach nie występuję problem z dostawą węgla.
Cała rozmowa z porannym gościem Radia 90, Tadeuszem Chrószczem, wójtem Marklowic poniżej:
Czytaj także:
- Miasto Racibórz już sprzedaje węgiel. Cena? Nie ta obiecywana przez rząd
- Senator Wojciech Piecha zapowiada interwencję w PGG w sprawie absurdów związanych z odbiorem węgla
- Nie dostali dodatków węglowych, choć palą węglem. Problemy mieszkańców Radlina