Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chrystus Raciborski w zbiorach muzeum w Raciborzu. Nie sposób go pomylić z żadnym innym

Facebook Twitter

Raciborskie muzeum przypomina wizerunek Chrystusa Boleściwego, zwanego Raciborskim. W zbiorach placówki są dwa takie obrazy.

Chrystus Raciborski jest bardzo charakterystyczny, nie sposób pomylić go z żadnym innym. Mówi Julita Ćwikła z Muzeum w Raciborzu:

Julita Ćwikła: Ma otwartą ranę w boku w kształcie ust. Zwłaszcza w tych wizerunkach ludowych jest to podkreślane, że ta rana ma kształt ust. W dolnej partii obrazu jest taka szarfa, a w niej napis w języku staropolskim- bym powiedziała. W przypadku tego obrazu, który mamy w zbiorach muzeum w Raciborzu, jest napis: „Patrz grzeszniku com cierpiał za twe nieprawości. Dałem bog mój otworzyć ku tobie z miłości.”

Okazuje się, że ten wizerunek pod nazwą Chrystus Raciborski funkcjonuje także na ścianie wschodniej, w Małopolsce i Wielkopolsce.

Julita Ćwikła: Mamy go w zbiorach. Jest to obraz z dziewiętnastego wieku, malowany farbami olejnymi na płótnie, a ostatnio otrzymaliśmy w darze podobny wizerunek, tylko wykonany przez mającego słabsze umiejętności malarskie wykonawcę. On jest z początku XX wieku, ale na kiedy datowany jest prototyp? Spotkałam się z grafikami z XII wieku, przedstawiającego „Męża Boleści” z taką właśnie szarfą. Myślę, że na podstawie tych wizerunków były później tworzone obrazy.

Chrystus Raciborski, muzeum w Raciborzu

mat. prasowe

Obraz z wizerunkiem Chrystusa Raciborskiego jest w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. To na nim wzorowali się artyści, którzy wykonywali kolejne kopie:

Julita Ćwikła: Tamten obraz w bocznym ołtarzu namalowany jest na desce farbami olejnymi. Pochodzi z XVII wieku. Później powstała kopia, która znajduje się w ołtarzu głównym z napisem w języku łacińskim i on pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Powstają piękne modlitwy, mamy w naszych zbiorach taką ulotkę, w której jest właśnie miedzioryt Pana Jezusa Boleściwego i modlitwa do Chrystusa Raciborskiego.

Muzeum w Raciborzu o tym wizerunku Jezusa chce opowiedzieć więcej, w czwartek (30.03.) o godzinie 18.00 w trakcie kolejnego spotkania z zabytkami. Wstęp jest bezpłatny.

 

mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj