Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciąg dalszy prac w strefie Juliusz. Ruszają prace w budynku 'Rafał’

Facebook Twitter

Mają 189 dni na wykonanie prac. Rusztowania już stoją, rusza kompleksowy remont.  Chodzi o dawny budynek szpitala Juliusz w Rybniku, gdzie w największym budynku- budynku 'Rafał'-  ruszają prace.

Z mieszkańcami Rybnika o nadziejach na odnowienie zabytku rozmawiał Arkadiusz Żabka. Posłuchaj naszej sondy:

Ruszamy z remontem kolejnego szpitalnego budynku – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Sporo się dzieje, bo remontuje nie tylko miasto, ale remontuj też Izba Rzemieślnicza, tam się kończy remont starej apteki. Miasto Rybnik całkiem niedawno oddało jeden z obiektów, tzw. budynek byłej dermatologii, gdzie dziś mamy Centrum Usług Wsparcia dla Rodziny i zabieramy się do kolejnych prac. To, że wykonawca ustawił już rusztowania na budynku 'Rafał’ i wygrodził teren jako plac budowy, to oznacza, że prace się już rozpoczynają; na wykonanie tych prac ma 189 dni, więc to tak wypada, że na początku przyszłego roku te prace się zakończą. Mając doświadczenie w budynku dermatologii, zwłaszcza, że jest to materia zabytkowa, możemy spodziewać się różnych nieprzewidziany sytuacji, tym bardziej, ze obiekt jest dużo większy i o wiele bardziej zdewastowany.

Remont budynku 'Rafał’ w dawnym kompleksie szpitalnym pochłonie blisko 9 milionów złotych, z czego 5,5 mln to unijne dofinansowanie.

Kompleks byłego Szpitala Miejskiego nr 1, zwanego „Juliuszem” (od inicjatora jego powstania – doktora Juliusza Rogera), powstał w II połowie XIX wieku, a jako szpital przestał funkcjonować ok. 2000 r. Kompleks składa się z kilku pięknych gmachów z czerwonej cegły w stylu neoromańskim i neogotyckim, zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – „Juliusza” i „Rafała” oraz dawnego oddziału dermatologicznego i dawnego pogotowia ratunkowego). Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park. Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu został oddanym do użytku pawilon, mieszczący niegdyś oddział dermatologiczny dawnego szpitala. Dziś, w nowocześnie urządzonych wnętrzach działa Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodzin, którego gospodarzem jest Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Najdroższa będzie modernizacja ostatniego, największego z zabytkowych budynków, czyli pawilonu „Juliusz”. Oszacowane na 21,7 mln zł koszty adaptacji budynku na edukatorium prezentujące dziedzictwo kulturowe miasta i regionu, oprócz prac budowlanych obejmują też m.in. zainstalowanie stałej wystawy opartej o motywy związane z ważną historyczną postacią doktora Juliusza Rogera – inicjatora budowy szpitalnego kompleksu. Realizacja tych planów uzależniona jest jednak od możliwości uzyskania na ten cel unijnej dotacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022