Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciągle duże kolejki w kopalniach po węgiel, ceny ekogroszku rosną. Byliśmy pod kopalnią w Chwałowicach

Facebook Twitter

Ciągle duże kolejki w kopalniach po węgiel. Przed KWK Chwałowice kilka dni trzeba czekać na ekogroszek. Polska Grupa Górnicza, jak już was informowaliśmy, w związku z ogromnym zainteresowaniem wprowadziła limity. To 3 tony na jeden pojazd.

Klienci stojący w kolejkach mówią, że PGG wprowadziła także dzienne limity:

Od zeszłego tygodnia, od środy stoję i nie wiem, czy się załaduję. Rzecznik PGG podaje nieprawdziwe wiadomości, że ekogroszek jest w ciągłej sprzedaży, a jest to nieprawdą, bo jest reglamentowany, po 3 tony na klienta i jest limit dobowy 90 ton na dobę. W zeszłym tygodniu jeszcze było 50 ton. Te limity dobowe są na wszystkich kopalniach, to blokuje. (…) Nikt mi nie chce przywieźć tego węgla, tu jest tragedia na tych składach. (…)

Ekogroszku nie kupimy też w internetowym sklepie PGG. Tam dowiadujemy się, że jest chwilowy brak towaru. Tymczasem w związku z ograniczoną dostępnością do węgla, ceny ekogroszku podnoszą markety budowlane, rosną też ceny na składach – dodają nasi rozmówcy:

Na składach są drogie, bo jak ja kupowałem węgiel, to worek węgla kosztował 17,20 złotych i w ciągu jednego tygodnia, ten sam worek kosztuje 25,60 złotych. (…) Teraz na składzie ten węgiel kosztuje około 1100 złotych, a kosztował jakieś 700 złotych. (…) Tak poszło wszystko w górę, że masakra.

Tomasz Głogowski rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, podkreśla że wprowadzenie ograniczeń jest konieczne, by każdy zainteresowany mógł kupić węgiel:

Tomasz Głogowski: Chodzi o to, aby wszyscy chętni w danym dniu mogli kupić węgiel, nawet jeżeli nie będzie to ta ilość, o której myśleli. Chcemy, aby nie było sytuacji, że ktoś z naszych klientów odjeżdża z kwitkiem. Zależy nam na tym, aby gospodarstwa domowe mogły kupić nawet niecałą ilość oczekiwanego węgla, ale tak, aby mogły rozpocząć sezon grzewczy i potem ewentualnie dokupić resztę.

Głogowski podkreśla, że ze względu na tajemnicę handlową nie może komentować rosnących cen węgla:

Tomasz Głogowski: Relacje cenowe stanowią oczywiście tajemnicę kontraktów handlowych. Nigdy ich nie komentowaliśmy i nie będziemy robić tego teraz. Negocjacje kontraktów z naszymi kontrahentami trwają, ten proces się odbywa. (…) Wiadomo, że ceny na rynkach światowych poszybowały w górę, taka ścieżka przewidująca ten trend też w tych negocjacjach została zawarta.

Rzecznik PGG dodaje, że wiosną gdy węgiel był, klientów nie było, Tomasz Głogowski ma nadzieję że w najbliższym czasie kolejki się zmniejszą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024