Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciągnik „Bombaj” na paradzie sprzętu rolniczego w Gamowie [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś (12.09.) w Gamowie w gminie Rudnik na Raciborszczyźnie drugi dzień dożynek. Tuż po godzinie 15.00 w ramach święta odbyła się parada starszego niż 50 lat sprzętu rolniczego. Wesoły przejazd ulicami wsi zgromadził wielu zainteresowanych.

Wśród prezentowanych maszyn był ciągnik Ursus 45, nazywany przez swojego właściciela i lokalną społeczność „Bombajem”. Nasz reporter Przemek Niedźwiecki rozmawiał z właścicielem maszyny Teofilem Pendziałkiem.

Radio 90: Musi Pan trzymać ten traktor, żeby nie odjechał.

Teofil Pendziałek: Jak pojedzie, to pojedzie. (śmiech)

Radio 90: Jaki to rocznik?

Teofil Pendziałek: To będzie około 1957-1958 rocznik.

Teofil Pendziałek, właściciel Ursusa 45, nazywanego w regionie „Bombajem”

Radio 90: Proszę powiedzieć parę słów na temat tego Ursusa.

Teofil Pendziałek: W latach 70. w 1965 roku ja tym ciągnikiem pracowałem w polu, wtedy miałem około 13-15 lat, wtedy się jeszcze końmi pracowało. Ojciec mi go kupił, to była wielka pomoc. Ojciec go kupił dla siebie, ale ja już jako dziecko pomagałem mu w polu, on po wojnie wrócił jako kaleka, ja byłem głównym pomocnikiem, żeby gospodarstwo można było dalej prowadzić. Tym ciągnikiem pracowaliśmy 4-5 lat, później zastąpił go czeski ciągnik Zetor Super, pracowaliśmy nim 5-6 lat. Następnym naszym ciągnikiem na gospodarstwie był Usrus 80, to był wielki postęp, bo to zapalało na rozrusznik i nie było problemu.

Radio 90: Kiedyś służył w polu, teraz przyjeżdża Pan na imprezę dożynkową i robi furorę.

Teofil Pendziałek: No, to raz na trzy lata, bo takiej imprezy w naszej wsi się nie robi co roku. W tym roku taki pomysł się zrodził, żeby pokazać stare maszyny, jakie jeszcze mamy w gospodarstwie.

Posłuchaj rozmowy:

Więcej zdjęć z parady sprzętu rolniczego w Gamowie:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj