Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ciche godziny” w Rybnik Plaza. W środy i w soboty

Facebook Twitter

Centrum handlowe przy ulicy Raciborskiej w Rybniku wprowadza godziny, w których nie będzie głośnej muzyki, a światła będą przygaszone. Inicjatywa została opracowana przy współpracy z Fundacją JiM, która wspiera osoby ze spektrum autyzmu i ich bliskich.

„Ciche godziny” w Rybnik Plaza ruszyły już w tym tygodniu, będą obowiązywać w każdą środę od godziny od 9.00 do 11.00 oraz w soboty od 17.00 do 19.00. To mają być godziny, w których zakupy będą mogły zrobić w sprzyjających warunkach osoby ze spectrum autyzmu. Większości z nich w trakcie zakupów przeszkadza: hałas, mocne oświetlenie czy kolejki do kasy. Ciche godziny, w których chociażby jest wyciszona muzyka w systemie nagłośnienia, już jest udogodnieniem.

Od kwietnia „ciche godziny” obowiązują w markecie spożywczym Stokrotka, jaki działa w Rybnik Plaza, a przypomnijmy, że „godziny ciszy” jako pierwsi w kraju w 2019 roku wprowadziły hipermarkety Auchan, akcja została przerwana w ubiegłym roku w związku z pandemią, przywróconą ją we wrześniu 2020.

Obecnie autyzm ASD (eng. autism spectrum disorder) jest diagnozowany u 1 na 100 dzieci w Polsce, co oznacza, że w naszym kraju jest ok. 400 000 osób ze spektrum autyzmu. Żyją z nim także rodzice, rodzeństwo oraz opiekunowie, dla których rutynowe obowiązki, w tym między innymi zakupy, są wielkim wyzwaniem.

Głównym założeniem rozwiązania jest zapewnienie odpowiednich warunków codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu. Raport z analizy badania ankietowego w sprawie dostosowania sklepów do potrzeb osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przygotowany przez Fundację JiM wskazuje, że dla większości osób ze spektrum najbardziej uciążliwymi czynnikami w trakcie zakupów jest hałas, mocne oświetlenie czy kolejki do kasy.

Ciche Godziny to duże udogodnienie i ułatwienie dla osób autystycznych w korzystaniu z usług handlowych. Przyświecają im dwa bardzo ważne cele. Oprócz tego, że umożliwiamy osobom ze spektrum robienie zakupów w przyjaznych dla nich warunkach, to przede wszystkim podnosimy świadomość autyzmu w społeczeństwie. To bardzo ważne powody dla jednego miliona obywateli, w tym osób autystycznych i ich rodzin, którzy doceniają, że ta świadomość się podnosi.

– mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

W każdą środę od 9.00 do 11.00 oraz w soboty od 17.00 do 19.00 w centrum jest wyciszona muzyka w systemie nagłośnienia. Dla osób ze spektrum autyzmu mogą stanowić istotne udogodnienie.

Fundacja JiM od 19 lat niesie pomoc osobom z autyzmem oraz ich opiekunom. Jej celem jest tworzenie lepszego świata dla osób z autyzmem, walka o dostęp do diagnozy i terapii oraz budowanie akceptacji i wsparcie osób dorosłych w spektrum. W Klinice JiM Fundacja diagnozuje dzieci i dorosłe osoby ze spektrum autyzmu. Pomoc Fundacji w ciągu roku to m.in. 302 zdiagnozowanych dzieci, 1187 kryzysowych interwencji, 14185 godzin walki o samodzielność. Fundacja JiM jest również organizatorem ogólnopolskiej akcji Ciche Godziny, w której zachęca sieci handlowe oraz sklepy do uwzględnienia potrzeb osób z autyzmem, poprzez niwelowanie nadmiernych bodźców (m.in. głośnych dźwięków i intensywnego oświetlenia) oraz do wyjścia naprzeciw ich potrzebom. Tworzy kampanie społeczne budujące wiedzę o autyzmie i uczące zrozumienia dla osób ze spektrum. Najbardziej rozpoznawalna to organizowana co roku „Polska Na Niebiesko”. Fundacja JiM jest członkiem Autism-Europe, Międzynarodowej Federacji, która zrzesza kilkadziesiąt organizacji z całej Europy. Jest również organizatorem-gospodarzem międzynarodowego Kongresu Autism- Europe poświęconego autyzmowi, który odbędzie się w 2022 roku w Krakowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021