Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciekawostki z kurortu. Historia Jastrzębia: Skromne początki

Facebook Twitter

To jest nasz cykl pod hasłem Ciekawostki z kurortu, w nim mamy dla słuchaczy Radia 90 opowieści z przeszłości Jastrzębia- Zdroju. Codziennie jedna ciekawostka, by na finał zaprosić Was na Piknik w kurorcie. W tym roku występy i koncerty w niedzielę 28 maja, jak zwykle w Parku Zdrojowym.

Ciekawostki z kurortu
Materiały z Galerii Historii Miasta

Ciekawostki z kurortu. Skromne początki

W pierwszym sezonie (1861 rok) jastrzębskie uzdrowisko odwiedziło 108 osób. Ciężko było wtedy nazywać je kurortem – łaźnie były prowizoryczne, zaś kuracjusze nocowali w kwaterach u okolicznych mieszkańców. Jako nowe uzdrowisko Jastrzębie musiało konkurować z uznanymi, niemieckimi kurortami.

Ciekawostki z kurortu. Zainteresowanie większe, niż możliwości

Jastrzębskie uzdrowisko od samego początku cieszyło się dużą popularnością. Pierwszymi obiektami była Szwajcarka (dziś już nieistniejąca), Łazienki i pijalnia wód. Wzdłuż dzisiejszej ulicy 1 Maja zaczęły powstawać nowe hotele i pensjonaty. W kolejnym sezonie do Jastrzębia zawitało już 540 osób.

Piknik w kurorcie 28 maja

To jedno z najpiękniejszych wydarzeń w mieście. Zobaczymy, jak wyglądało nasze miasto i jakie zwyczaje w nim panowały 100 lat temu. Będzie zabawa w stylu „retro” z zabytkowymi rowerami i samochodami. Panie i panowie ubrani będą w piękne stroje, przypominające czasy, w których nasze miasto było kurortem. Nie bez powodu nazywane było niegdyś Perłą Uzdrowisk Śląskich. Ponad 160 lat temu Jastrzębie-Zdrój było jednym z najbardziej luksusowych kurortów na Śląsku, a jego klimat przyciągał zamożnych kuracjuszy z całej Polski i Europy. Tę atmosferę z dawnych lat z pewnością poczuje każdy, kto zjawi się 28 maja o godzinie 15.00 w Parku Zdrojowym.

To niepowtarzalne wydarzenie dopełnią widowiska, pokazy cyrkowe i zabytkowa wiedeńska karuzela. To event pełen elegancji i kurortowej rozrywki. Poprzednie edycje Pikniku w kurorcie przyciągały tłumy mieszkańców i gości. W tym roku atrakcji również nie zabraknie i liczymy na Państwa obecność

– zaprasza Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju.

Każdy uczestnik tego eventu będzie mógł wysłać pocztówkę z kurortu, zrobić sobie zdjęcie w retro fotobudce i zobaczyć wystawę o początkach uzdrowiska.

Ciekawostki z kurortu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024