Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciekawostki z kurortu. Historia Jastrzębia: Z pierwszych obiektów do dziś przetrwał tylko jeden

Facebook Twitter

To jest nasz cykl pod hasłem Ciekawostki z kurortu, w nim mamy dla słuchaczy Radia 90 opowieści z przeszłości Jastrzębia- Zdroju. Codziennie jedna ciekawostka, by na finał zaprosić Was na Piknik w kurorcie. W tym roku występy i koncerty w niedzielę 28 maja, jak zwykle w Parku Zdrojowym.

Ciekawostki z kurortu
Materiały z Galerii Historii Miasta

W nowym uzdrowisku najpierw powstały: pierwsze Łaźnie, pensjonat zwany „Szwajcarką” oraz pijalnia wód. Wybudowano je już wiosną 1861 roku. Do dziś przetrwała jedynie pijalnia. Wszystkie te obiekty wybudowano w modnym wówczas stylu szwajcarskim.

Ciekawostki z kurortu. Pijalnia wód

Charakterystyczny, uroczy obiekt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym spośród wszystkich zdrojowych zabytków. Powstał już w 1861 roku, jako jeden z trzech pierwszych budynków. Poza pijalnią wód w budynku umieszczono nieco później pawilon muzyczny. Choć od samego początku budynek wyróżniał się wyglądem, prezentował się wtedy nieco inaczej niż dziś – ażurowy pawilon z dwuspadowym dachem stał na murowanym cokole. Na dolnym poziomie kuracjuszom serwowano leczniczą „Jastrzębiankę”, a na górnym dwa razy dziennie grała orkiestra. Aż do 1928 roku (kiedy powstała muszla koncertowa) to właśnie tutaj wybrzmiewała muzyka.

Budynek był wielokrotnie przebudowywany i remontowany, a do dziś zachowało się przede wszystkim ukształtowanie terenu ze skarpami, schodami, stolarką okienną i ladą. W 1939 roku taras został przekształcony w oszklony ośmioboczny kiosk. W czasie wojny pijalnia została w dużej mierze zniszczona. W latach 50. budynek zyskał namiotowe zadaszenie.

Od 1993 roku pijalnia ma status zabytku. Rok później, kiedy zakończono działalność uzdrowiskową, została przekształcona w kawiarenkę.

Ciekawostki z kurortu. Łazienki Kąpielowe

Nie byłoby uzdrowiska bez Łazienek. Były jednym z pierwszych budynków uzdrowiskowych i, podobnie jak Szwajcarka, nie przetrwały do dzisiaj. To właśnie w nich pierwsi kuracjusze zażywali kąpieli, nasiadówek, inhalacji oraz pili leczniczą wodę.

Pensjonariusze mieli do dyspozycji cynkowe i marmurowe wanny. Z tych drugich korzystali rzecz jasna ci lepiej sytuowani. W łazienkach mieli możliwość pełnych kąpieli, nasiadówek i kąpieli z irygacjami, dzięki którym solankę wprowadzano także do płukania wewnętrznych części ciała. Pulweryzatory pozwalały rozprowadzać ją (w rozcieńczonej formie) do oczu, nosa i gardła. W budynku znajdowała się też wieża ze zbiornikiem na solankę, która pod własnym ciśnieniem spływała do pijalni (zarówno tej wewnątrz, jak i poza łazienkami).Na najwyższym piętrze mieściła się siedziba zarządu uzdrowiska.

Wraz z przekształceniem uzdrowiska w sanatorium dla dzieci w budynku umieszczono Łazienki Dziecięce. Do dziś w zasobach Galerii Historii Miasta zachowała się jedna z wanien z tego budynku. Później z ujęcia solanki butelkowano tu wodę „Jastrzębiankę” (do lat 60.).

Ciekawostki z kurortu. Szwajcarka

Dziś w tym miejscu znajduje się trawnik z niewielką planszą do gry w szachy. Jednak to właśnie tutaj w 1861 roku rozpoczęła się historia uzdrowiska. Wówczas wniesiono kompleks trzech budynków, z powodu obranego stylu architektonicznego, zwany „Szwajcarką”.
Wszystkie trzy obiekty miały w założeniu pełnić rolę kwater dla kuracjuszy. W ich wnętrzu mieściły się również cztery kabiny kąpielowe oraz sala do picia solanki. Wody solankowe były doprowadzana bezpośrednio ze złóż znajdujących się pod budynkiem.

„Szwajcarką” mieszkańcy miasta oraz turyści, zwiedzający Park Zdrojowy mogli cieszyć się jednak tylko do 1921 roku. Wtedy pożar strawił pierwszy z budynków. Drugi z nich rozebrano w latach 50-tych. Ostatni funkcjonował jako pawilon „C” przedsiębiorstwa Państwowego Polskie Uzdrowiska (Sanatorium 1) aż do lat 70-tych. Stan techniczny budynku nie pozwolił jednak na jego dłuższą eksploatację, został więc rozebrany.

Piknik w kurorcie 28 maja

To jedno z najpiękniejszych wydarzeń w mieście. Zobaczymy, jak wyglądało nasze miasto i jakie zwyczaje w nim panowały 100 lat temu. Będzie zabawa w stylu „retro” z zabytkowymi rowerami i samochodami. Panie i panowie ubrani będą w piękne stroje, przypominające czasy, w których nasze miasto było kurortem. Nie bez powodu nazywane było niegdyś Perłą Uzdrowisk Śląskich. Ponad 160 lat temu Jastrzębie-Zdrój było jednym z najbardziej luksusowych kurortów na Śląsku, a jego klimat przyciągał zamożnych kuracjuszy z całej Polski i Europy. Tę atmosferę z dawnych lat z pewnością poczuje każdy, kto zjawi się 28 maja o godzinie 15.00 w Parku Zdrojowym.

To niepowtarzalne wydarzenie dopełnią widowiska, pokazy cyrkowe i zabytkowa wiedeńska karuzela. To event pełen elegancji i kurortowej rozrywki. Poprzednie edycje Pikniku w kurorcie przyciągały tłumy mieszkańców i gości. W tym roku atrakcji również nie zabraknie i liczymy na Państwa obecność

– zaprasza Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju.

Każdy uczestnik tego eventu będzie mógł wysłać pocztówkę z kurortu, zrobić sobie zdjęcie w retro fotobudce i zobaczyć wystawę o początkach uzdrowiska.

Ciekawostki z kurortu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj