Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciekawostki z kurortu. Historia Jastrzębia: Hrabia, polityk, przedsiębiorca

Facebook Twitter

To jest nasz cykl pod hasłem Ciekawostki z kurortu, w nim mamy dla słuchaczy Radia 90 opowieści z przeszłości Jastrzębia- Zdroju. Codziennie jedna ciekawostka, by na finał zaprosić Was na Piknik w kurorcie. W tym roku występy i koncerty w niedzielę 28 maja, jak zwykle w Parku Zdrojowym.

Nie byłoby uzdrowiska, gdyby nie Felix von Königsdorff, jego plany, marzenia i odwaga.

– piszą w Jastrzębiu- Zdroju.

Ciekawostki z kurortu

Pruski hrabia urodził się w 1835 roku. Był dziedzicem rodzinnego majątku (Bielany i Ślęza). Jako 26-letni mężczyzna usłyszał o odkryciu solanki jodobromowej w Jastrzębiu Dolnym i natychmiast kupił tę ziemię, aby zainwestować w budowę kurortu.

Ciekawostki z kurortu. Od wsi do kurortu

2 czerwca 1861 roku, zaledwie kilka miesięcy po zakupie Jastrzębia Dolnego, von Königsdorff uroczyście otworzył uzdrowisko. Szybko zmienił nazwę miejscowości na Bad Königsdorff-Jastrzemb i wybudował pierwsze uzdrowiskowe obiekty: Szwajcarkę, łaźnie, pijalnię wód i pensjonaty.

Ciekawostki z kurortu. Paulastrasse

Do Jastrzębia Felix von Königsdorff przyjechał z żoną, Pauliną Freiin von Dalwigk-Lichtenfels. Rok 1861 był dla niego podwójnie wyjątkowy. To właśnie wtedy został ojcem, co uczcił, nadając głównej uzdrowiskowej ulicy (dziś 1 Maja) imię swojej żony, Pauli.

Ciekawostki z kurortu. Od kurortu do polityki

Choć uzdrowisko dobrze prosperowało, Felix von Königsdorff popadł w kłopoty finansowe i sprzedał majątek wrocławskiej spółce akcyjnej w 1868 roku. Sam zasiadł w Pruskiej Izbie Reprezentantów, a później został szefem policji w Kassel.

Piknik w kurorcie 28 maja

To jedno z najpiękniejszych wydarzeń w mieście. Zobaczymy, jak wyglądało nasze miasto i jakie zwyczaje w nim panowały 100 lat temu. Będzie zabawa w stylu „retro” z zabytkowymi rowerami i samochodami. Panie i panowie ubrani będą w piękne stroje, przypominające czasy, w których nasze miasto było kurortem. Nie bez powodu nazywane było niegdyś Perłą Uzdrowisk Śląskich. Ponad 160 lat temu Jastrzębie-Zdrój było jednym z najbardziej luksusowych kurortów na Śląsku, a jego klimat przyciągał zamożnych kuracjuszy z całej Polski i Europy. Tę atmosferę z dawnych lat z pewnością poczuje każdy, kto zjawi się 28 maja o godzinie 15.00 w Parku Zdrojowym.

To niepowtarzalne wydarzenie dopełnią widowiska, pokazy cyrkowe i zabytkowa wiedeńska karuzela. To event pełen elegancji i kurortowej rozrywki. Poprzednie edycje Pikniku w kurorcie przyciągały tłumy mieszkańców i gości. W tym roku atrakcji również nie zabraknie i liczymy na Państwa obecność

– zaprasza Anna Hetman, prezydent Jastrzębia- Zdroju.

Każdy uczestnik tego eventu będzie mógł wysłać pocztówkę z kurortu, zrobić sobie zdjęcie w retro fotobudce i zobaczyć wystawę o początkach uzdrowiska.

Ciekawostki z kurortu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj