Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciekawostki z kurortu: Szpital Rehabilitacyjny czyli Sanatorium im. Józefa Piłsudskiego

Facebook Twitter

Szpital Rehabilitacyjny czyli Sanatorium im. Józefa Piłsudskiego. Teraz ten temat w naszych ciekawostkach, od otwarcia w 1928 roku sanatorium mogło przyjąć 100 chorych w 37 pokojach.

Słowa zawarte w akcie erekcyjnym:

Ponieważ w czasie Wojny Światowej oraz powstań górnośląskich, a zwłaszcza w czasie trzeciego powstania górnośląskiego w roku 1921, wielu dzielnych mężów zdrowie postradało, kładąc je w ofierze na ołtarzu Ojczyzny – z inicjatywy Pana Wice-Wojewody Zygmunta Żurawskiego – Sejm Śląski, z Panem Marszałkiem Konstantym Wolnym na czele, utworzył Fundację dla Inwalidów Wojennych i Powstańczych Województwa Śląskiego, przeznaczając na ten cel kwotę jednego Miljona złotych. Fundacja ta była przeznaczona na przywrócenie zdrowia i możności bytowania Inwalidom Wojny i powstań śląskich, pochodzącym z Województwa Śląskiego

w całości oddają istotę sprawy, jaka przyświecała budowniczym tego okazałego sanatorium, które zostało wzniesione w małej uzdrowiskowej miejscowości jaką było Jastrzębie-Zdrój. Teren pod budowę ofiarowała rodzina Witczaków – właścicieli jastrzębskich dóbr oraz Zakładu Kąpielowego. Uroczyste otwarcie nastąpiło w niedzielę 14 października 1928 r.

Sanatorium mogło przyjąć 100 chorych w 37 pokojach. Do dyspozycji gości była biblioteka z czytelnią oraz pokój towarzyski. W corocznym budżecie województwa śląskiego zabezpieczano odpowiednie kwoty z przeznaczeniem na leczenie w tymże sanatorium.

Źródło informacji: Bezpłatny kwartalnik Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju Biuletyn Galerii Historii Miasta, Nr 3 (49), Wrzesień 2018r., str. 6-7

Dawne czasy wrócą w Jastrzębiu podczas „Pikniku w Kurorcie”.

Słuchaj Radia 90 popołudniami, do usłyszenia ciekawostki z czasów gdy Jastrzębie było kurortem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024