Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciepło w kamienicach na wodzisławskim rynku dopiero w listopadzie

Facebook Twitter

18 stopni w mieszkaniach. Wodzisławianie ze Starego Miasta marzną, bo chłodna jesień przyszła w tym roku bardzo szybko, a ich kamienice wciąż nie są podłączone do sieci ciepłowniczej.

Zziębnięci napisali do naszej redakcji, przez formularz kontaktu DAJ ZNAĆ. Sprawą zainteresowała się Monika Sokołowska. Termin włączenia ogrzewania w ich mieszkaniach na dziś to 10 listopada:

Problem dotyczy kamienic położonych przy Rynek 13, 14, 16, 17 i 20. Spółka Domaro, która nimi zarządza, już w sierpniu informowała mieszkańców o tym, że inwestycja nie zostanie zakończona na czas, bo Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wysłało aneks do umowy, z którego wynikało, że nie jest w stanie wywiązać się z wcześniej ustalonego terminu.

Barbara Chrobok: Nieszczęśliwie dla tych mieszkańców, natomiast właściwie zostaliśmy postawienie przed faktem dokonanym. Jeśli już ta inwestycja jest prowadzona, na to ciepło liczymy to, czekamy na nie z niecierpliwością. Wszystkie inwestycje są zakończone. Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby to ciepło podłączyć. Natomiast niestety PEC nie zdążył i musimy czekać na decyzje PEC-u. To duża inwestycja, która polega na tym, aby podłączyć te kamienice do PEC-u. Czyli do ciepła systemowego, tak aby mieszkańcy już bezproblemowo mogli korzystać z ciepła miejskiego i jednocześnie nie kopcić nam swoimi starymi kopciuchami.

tłumaczy Barbara Chrobok, prezes spółki Domaro, która dodaje, że mieszkańcy o opóźnieniu zostali poinformowani od razu, już w sierpniu, by móc przygotować się na ten trudny okres.

Barbara Chrobok: Niestety są zdani na ciepło z energii elektrycznej, na inne źródła, które są w stanie sobie sami dostarczyć. Czy to olejowe piecyki, czy też piece akumulacyjne? Część z nich radzi sobie doskonale, bo dotychczas miało energię elektryczną i w ten sposób ogrzewali. Inni muszą się do tego dostosować. Niestety poprzez energię elektryczną. Wiemy, że będzie to troszkę droższe, będzie to dla nich troszeczkę bardziej skomplikowane i pewnie mieszkania będą przez ten czas niedogrzane. Natomiast niestety nie jesteśmy w stanie w żaden inny sposób poradzić mieszkańcom poza tym, żeby przygotować ich na to. Według mnie, pisma poszły i mieszkańcy dokonali wiedzieli, z czym będą musieli się zmierzyć.

Barbara Chrobok, prezes DOMARO

Czy spółka Domaro dołoży się do rachunków lokatorów, którzy muszą dogrzewać mieszkania np. przy użyciu energii elektrycznej?

Barbara Chrobok: Niestety nie, część mieszkańców i tak wcześniej opalała to energią elektryczną. Kamienice są po termomodernizacji, są dodatkowo ocieplane właśnie w ramach tej inwestycji. Mam nadzieję, że te rachunki nie będą tak duże z uwagi na tą inwestycję i to docieplenie. Będzie to „zjadliwe” i życzę nam i im, a przede wszystkim im ciepła już od listopada i komfortowych warunków mieszkania.

O opóźnienia w podłączaniu do sieci ciepłowniczej zapytaliśmy również w PGNiG Termika w Jastrzębiu, który obejmuje swoim działaniem również Wodzisław. W odpowiedzi czytamy, że w tej chwili trwają odbiory techniczne. Od dziś (10.10.) spółka ma zaplanowany transport, montaż i uruchomienie węzłów ciepłowniczych na poszczególnych lokalizacjach. Systematycznie, zaraz po zakończeniu montażu węzła, lokalizacje te będą uruchamiane.

PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A. dokłada wszelkich starań, aby uruchomić dostawy ciepła jak najszybciej, pomimo terminu określonego w umowie na 10 listopada

– pisze do nas Zbigniew Barszczak, rzecznik prasowy spółki.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj