Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: 13 interwencji na dachach

Facebook Twitter

Narzekamy na śnieg na drogach, ale powinniśmy się zainteresować też śniegiem, który leży na dachach. To spore niebezpieczeństwo.

Jak już informowaliśmy w Radiu 90, o odśnieżanie dachów apelował premier Mateusz Morawiecki. Z pomocą przychodzą jak zawsze w takich sytuacjach strażacy. W powiecie cieszyńskim, tylko wczoraj (09.1)do likwidowania śnieżnych nawisów na dachach wyjeżdżali 13 razy.

To głównie budynki instytucji samorządowych. – Firmy czy sklepy powinny same zadbać o bezpieczeństwo – podkreśla rzecznik prasowy cieszyńskich strażaków, starszy kapitan Michał Pokrzywa.

Straż pożarna jako priorytetowe traktuje instytucje publiczne, szkoły przedszkola. Jeżeli chodzi o budynki prywatne, firmowe, trzeba pamiętać, że obowiązek usuwania nawisów ciąży na właścicielach, zarządcach. Trzeba pamiętać też o spadających nawisach na chodniki. 

Brak odśnieżania dachu może wiązać się z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu używania obiektu i konsekwencjami karnymi. Zrzucanie warstwy śniegu do łatwych zadań nie należy. Często wykorzystujemy w tym celu podnośniki – dodaje Pokrzywa.

Każda jednostka prezentuje podstawowy poziom z ratownictwa wysokościowego. Ale w większości sytuacji wykorzystujemy drabinę mechaniczną i przy użyciu bosaka zbijamy manualnie te nawisy śnieżne. 

Na pocieszenie możemy dodać, że śnieg powinien przestać sypać a od soboty ma przyjść lekkie ocieplenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj