Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: 25. raz będą kwestować na cmentarzach

Facebook Twitter

Znicze, kwiaty i... portfel warto zabrać udając się na cmentarze. W Cieszynie już 25. raz staną wolontariusze i prosić będą o datki na renowację zabytkowych nagrobków.

To stało się już tradycją, że wiele osób chce w ten dzień kwestować.

Stają z puszkami, są transparenty, zawsze są dobre słowa i hojność odwiedzających nekropolię

– mówi Radiu 90 Marian Dembiniok ze stowarzyszenia Rotunda, które zajmuje się organizacją zbiórki.

To wszystko wzięło się z naśladownictwa nieżyjącego redaktora Waldorffa. Ale myślę, że to szlachetna tradycja i ona przynosi efekty. W tej chwili te główne pieniądze idą na renowację Alei Zasłużonych w Cieszynie, która jest w trakcie II etapu i mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie już odsłonięta. W międzyczasie udało się nam i jest to jedyny przypadek, gdzie przekazaliśmy pieniądze na grób poza Cieszynem, w Toruniu na zabytkowym cmentarzu odrestaurowany został grób Hieronima Przepilińskiego.

Co roku wysokość zbiórki waha się między kilka a kilkanaście tysięcy złotych. Chętnych do kwestowania nie brakuje, jak i tych, którzy wrzucają pieniądze do puszek.

Jest część osób, które od 25 lat stoją, to są godzinne dyżury w różnych miejscach. Reprezentanci organizacji społecznych, osoby prywatne, radni. Jest pani burmistrz, która stoi. Śmieje się, że najwięcej chętnych było w terminach przedwyborczych, to taka anegdota. Ale nie ma problemu z tym, żeby namówić ludzi. Czasami sami dzwonią i pytają, kiedy mogą stanąć.

Zbiórka będzie na cieszyńskim Cmentarzu Komunalnym 1 listopada, od godziny ósmej do osiemnastej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj