Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn: Będzie protest przeciwko wieży

Facebook Twitter

'Nie godzimy się na tą wieżę, będziemy protestować. Telefony są potrzebne, ale nie może być tak, że wysoką wieżą zaburza się przestrzeń w zabytkowym mieście' – mówią mieszkańcy Cieszyna. Na poniedziałek (16.09.) zapowiadają głośny protest.

Przypomnijmy: operator sieci PLAY chce w centrum Cieszyna wybudować 60- metrową wieżę komórkową. Sieć ma wszystkie niezbędne zgody, przystąpiono już do wstępnych prac. – Nie chcemy tej inwestycji w tym miejscu, to była decyzja poprzedniej władzy, nikt tego z mieszkańcami nie konsultował – mówią rozgoryczeni mieszkańcy Cieszyna. Posłuchaj co mówili Radiu 90:

Słowa mieszkańców Cieszyna potwierdza obecna burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz: Firma ma wszystkie pozwolenia. Niestety dwa lata temu nikt nie przeprowadził konsultacji. Gdyby była taka wiedza, próbowalibyśmy to zablokować:

Decyzja Urzędu Miasta została wydana w 2017 roku, w ubiegłym roku zostało wydane pozwolenia na budowę. Wszystkie dokumenty od samego początku tego roku, kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że taka wieża ma powstać, mieli. Mogli zacząć tę inwestycję.

Radio 90: Próbowaliście oprotestować budowę, kierując pismo do samorządowego kolegium odwoławczego. Mieliście na to dwa tygodnie, robicie to prawie po dwóch latach.

Mieszkańcy złożyli taki wniosek. On oczywiście został skierowany, natomiast no, tak jak pan mówi. Wniosek do SKO mógł zostać prawomocnie uwzględniony w 2 tygodnie po wydaniu decyzji, natomiast po dwóch latach, jest to taka próba.

– To próba odkręcenia sprawy, której decyzje zapadły dwa lata temu – dodaje Staszkiewicz. I jak mówi dalej, inwestycja toczy się pod hasłem Inwestycji Celu Publicznego, to oznacza, że w wielu kwestiach ma priorytet.

To specjalna ustawa, która pozwala tego typu inwestycje prowadzić i nie pozwala nie wydawać tych decyzji. Skoro są spełnione warunki, które muszą być spełnione. Czyli można w tym miejscu budować, nie zagraża to, oczywiście sprawdzone są warunki środowiskowe. Czy jest to walor estetyczny w takim miejscu, a nie innym, nie ma znaczenia. Możemy liczyć tylko i wyłącznie na dobrą wolę operatora Play. Nie mamy narzędzi w ręku, żeby zablokować tę inwestycję.

Od lewej: Starosta Czeskiego Cieszyna i burmistrz Cieszyna

Miasto nie ma narzędzi, żeby zablokować inwestycję. Blokować chcą ją mieszkańcy – mówi miejska aktywistka i zarazem radna – Joanna Wowrzeczka:

Nie jesteśmy przeciwko sieci jakiejkolwiek. To jest jakby warunek życia współcześnie. Absolutnie nie, ale chcielibyśmy, żeby ona nie była związana z degradacją przestrzeni symbolicznej historycznej tego miasta. To jest też okazja do tego, żeby podyskutować, czym dzisiaj jest tak naprawdę samorząd i państwo, bo jak się okazuje każda korporacja może nam, że tak powiem przejąć kawałek świata. Na to wygląda, że nic nas nie chroni, bo jesteśmy absolutnie w tej chwili z poczuciem bezsilności, ale wierzymy, mamy nadzieję – dlatego będzie protest.

Zaniepokojeni są również mieszkańcy Czeskiego Cieszyna. Jak przyznaje starosta tej miejscowości, Gabriela Hřebačková, do jej gabinetu trafiło już pismo z pytaniami w tej sprawie:

Mieszkańcy, którzy tam mieszkają, złożyli list, w którym deklarują, że jednak obawiają się o wpływ na stan zdrowia. Wiadomo, pojawi się pole magnetyczne. Opierają się w tym liście, że są sondaże służb zdrowia, które pokazują, że nie jest to coś, co by miało pozytywny wpływ na stan zdrowia. A drugi taki aspekt, na który również koło akcentujemy jest przede wszystkim to, że mają przepiękny widok na rzekę Olzę. Powstało tam w tym roku Open air muzeum, które ma służyć obywatelom do przechadzek i naraz kawałek od Wzgórza Zamkowego ma powstać wieża.

W najbliższy poniedziałek (16.09.) mieszkańcy planują protest. Ma rozpocząć się o godzinie 17.00, w miejscu lokalizacji przyszłej wieży przekaźnikowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2020